Architektura MuratorKonkursyModelowy dom jednorodzinny. Konkurs Mieszkanie Plus

Modelowy dom jednorodzinny. Konkurs Mieszkanie Plus

BGK Nieruchomości ogłasza kolejną edycję konkursu architektonicznego w ramach programu Mieszkanie Plus. Tym razem wezmą w nim udział tak architekci i pracownie, jak i instytuty naukowe.

Modelowy dom jednorodzinny. Konkurs Mieszkanie Plus

To drugi z organizowanych w ramach rządowego programu konkursów (pisaliśmy o wynikach konkursu Dom Jutra, gdzie zadaniem konkursowym było przedstawienie propozycji zabudowy wielorodzinnej). Tym razem konkurs będzie miał dwie równoległe ścieżki. Jedna z nich przeznaczona będzie dla pracowni architektonicznych i projektowych, natomiast druga dla uczelni technicznych i instytutów naukowych. Na uczestników obu czeka takie samo zadanie: zaprojektowanie domu jednorodzinnego. Projekty mają być przeznaczone dla modelu rodziny 2+3 i charakteryzować się elastycznością przestrzeni oraz atrakcyjnością rozwiązań architektonicznych. Prace będzie można zgłaszać w czterech kategoriach:

- dom szeregowy

- dom bliźniaczy

- dom wolnostojący

- dom wolnostojący w gminach wiejskich

Najlepsze rozwiązania zostaną zrealizowane jako domy prototypowe.

 

Harmonogram konkursu

9 marca - rejestracja zgłoszeń

14 maja - ogłoszenie wyników konkursu

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu.

Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy projektu Czora & Czora Osiedle Mieszkanie Plus w Nidzicy realizowane będzie we współpracy z samorządem. W ramach inwestycji powstaną w sumie 64 mieszkania.
Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: nowe osiedle Mieszkanie Plus projektu Atelier Tektura Wkrótce ma rozpocząć się realizacja osiedla Mieszkanie Plus w Nakle według projektu warszawskiej pracowni Atelier Tektura. Architekci zaproponowali proste bryły wykończone tynkiem i płytkami przypominającymi cementową cegłę.
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Mieszkanie Plus Wrocław: osiedle na wrocławskim Zakrzowie. Wyniki konkursu Znamy wyniki kolejnego konkursu Mieszkanie Plus Wrocław. Osiedle na wrocławskim Zakrzowie zaprojektuje BE DDJM Architekci. Na podium także Kuryłowicz & Associates i 22Architekci. „To konkurs, który przejdzie do historii” – powiedział Zbigniew Maćków, jeden z jurorów, podczas ogłoszenia wyników Mieszkanie Plus Wrocław.
Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.