Architektura MuratorKonkursyNabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2016

Nabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2016

13 stycznia rusza nabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2016. Celem konkursu jest propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. W tegorocznej edycji do składu sędziowskiego nagrody powołana została redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska.

Ewa P. Porębska w jury konkursu European Prize for Urban Public Space 2016

Nagroda European Prize for Urban Public Space przyznawana jest co dwa lata od 2000 roku zarówno projektantom, jak i inwestorom. Obejmuje wszystkie rodzaje działań urbanistycznych mających na celu tworzenie, ochronę czy uzdrowienie przestrzeni publicznej w miastach w imię jej demokratycznych wartości.

Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji potrwa od 13 stycznia do 22 lutego 2016 do godziny 12.00. Zgłoszenia mogą dokonać autorzy bądź inwestorzy nowej lub przekształconej przestrzeni publicznej, zrealizowanej w latach 2014-2015 lub takiej, która znajduje się w trakcie realizacji. Zakres geograficzny obejmuje kraje członkowskie Rady Europy. Dokumentację projektu należy przesłać zarówno za pośrednictwem formularza online, jak i pocztą.

Jedynym polskim projektem wyróżnionym dotąd w konkursie (2006 rok) jest Plac Bohaterów Getta w Krakowie, zaprojektowany przez Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka z Biura Projektów Lewicki Łatak. Inwestorem było Miasto Kraków. Do finału European Prize for Urban Public Space 2014 dotarł projekt Renowacji prawego brzegu Wisły w Warszawie, projektu Marka Piwowarskiego z zespołem. Inwestorem było Miasto stołeczne Warszawa. Wszystkie realizacje nagrodzone w edycji 2014 można obejrzeć TU.

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznawana jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublany, Wiednia, paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Ewa P. Porębska należała do Rady Ekspertów European Prize for Urban Public Space od 2010 roku. Jest pierwszym przedstawicielem Polski w jury tego prestiżowego konkursu. Od wielu lat działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców architektury, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2012 roku jako pierwsza reprezentowała Polskę w gronie jurorów Nagrody im. Miesa van der Rohe, a od 2007 roku była jej ekspertem. W latach 2008–2010 uczestniczyła w pracach jury World Architecture Festiwal w Barcelonie. Jest członkiem Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje dotyczące nagrody dostępne na stronie internetowej organizatora.

Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.