Architektura MuratorKonkursyNagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku

Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku

Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.

Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku
Kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak, Nagroda Roku SARP 2022; fot. Juliusz Sokołowski / serwis prasowy

Nagroda Roku SARP przyznawana jest od 1983 roku za realizację obiektu lub zespołu obiektów o znaczących wartościach architektonicznych. Jedyny warunek: obiekt musi być wybudowany na terytorium Polski i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym. Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci, a także oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.

Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich, przyznawana jest w drodze Konkursu architektowi – autorowi (zespołom autorskim) za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

W jury tegorocznego konkursu o Nagrodę Roku SARP znaleźli się: Grzegorz Stiasny (przewodniczący, wiceprezes SARP), Agnieszka Wasielewska-Prychoda (przedstawicielka Rady Prezesów SARP), Michał Krasucki (Stołeczny Konserwator Zabytków), Piotr Fokczyński (SARP Wrocław), Karol Fiedor (SARP Poznań), Sylwia Krzysztofik (SARP Łódź) i Jacek Wisniewski (SARP Bydgoszcz).

Sędziowie przyznają nagrody w 10 kategoriach: budynek mieszkalny jednorodzinny; budynek mieszkalny wielorodzinny; budynek biurowy, oświaty lub administracji; budynek kultury; inny budynek użyteczności publicznej; przestrzeń publiczna; architektura w przestrzeni dziedzictwa; architektura wnętrz; architektura krajobrazu; zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane oraz główną Nagrodę Roku SARP 2023 dla jednego z obiektów.

Zgłoszenia przyjmowane są do 5 kwietnia. Ogłoszenie wyników i wernisaż wystawy laureatów zaplanowano na 12 maja w siedzibie SARP przy ul. Foksal w Warszawie.

Autor: Piotr Prus
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.