Architektura MuratorKonkursyNagrody Salonu Architektury 2021

Nagrody Salonu Architektury 2021

W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.

Nagrody Salonu Architektury 2021
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie, proj. Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk; fot. Jakub Turbasa, Bartłomiej Pyrzyk

Salon Architektury to plebiscyt na najlepsze realizacje architektów z województwa małopolskiego, organizowany od 2013 roku przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Każdy jej członek może zgłosić dowolną liczbę obiektów powstałych od początku działania izby, które nie były nagrodzone w poprzednich edycjach. O wyborze laureatów decydują sami architekci. Każdy członek MPOIA RP może zagłosować na 3 wybrane obiekty.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został projekt Kaplicy Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Drugą nagrodę zdobyła realizacja Trzy Owce Macieja Kubickiego i pracowni +ARCHITEKTURA, a trzecią przyznano Polskiej Zagrodzie projektu BXBstudio Bogusław Barnaś.

Kaplica Ostatniego Pożegnania: zwycięzca Salonu Architektury 2021

Kaplica zrealizowana została w bliskim sąsiedztwie bazyliki mniejszej pw. św. Mikołaja Biskupa w Rychwałdzie koło Żywca. Projekt zrodził się z potrzeby członków parafii i zarządzających nią o.o. franciszkanów, by stworzyć odpowiednie miejsce ostatniego pożegnania. Wykorzystuje on chrześcijańską koncepcję drogi, w której ze świata profanum zmierza się ku sacrum, a także koncepcję miejsca, służącego gromadzeniu się na modlitwie. Architektura obiektu nawiązuje do tradycyjnych form kaplic, a wykorzystanie do jego wykonania naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, które pobudzają różne zmysły, ma pomagać odbiorcy w głębszym doświadczaniu przestrzeni.

Polska Zagroda jest transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich.
Projektowane Stodoły Polskie mają unikalną bryłę, której forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które staraliśmy się zachować. Stodoła Pierwsza zlokalizowana przy wjeździe na posesje to garaż oraz pomieszczenie siłowni powyżej. Stodoła druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na otaczający krajobraz. Transparentna fasada została pokryta ażurowymi drewnianymi łuskami, które nawiązują do ornamentu zdobiącego wejście budynków historycznych. Stodoła trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Stodoła czwarta mieści kuchnie oraz dwa gabinety. Stodoła piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która posiada otwarcie na wszystkie strony świata, w tym na zadaszony taras kominkowy. W całości przeszklona ściana szczytowa dwupoziomowego salonu otwiera się na ażurową strukturę drewnianego, zewnętrznego tarasu, wyposażonego w przesuwne przegrody. Jest to nawiązanie do rozebranej drewnianej stodoły zlokalizowanej właśnie w tym miejscu. Na piętrze znajduje sie sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających do
Nagrody Salonu Architektury 2021
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie, proj. Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk; fot. Jakub Turbasa, Bartłomiej Pyrzyk

Trzy owce: II nagroda w konkursie Salon Architektury 2021

Trzy owce to ośrodek wypoczynkowy składający się z trzech 4-osobowych obiektów − domków letniskowych typu brda. Z zewnątrz są one bliźniaczo podobne, różnią się natomiast charakterem wnętrza. Każdy ma przeszkloną trójkątną ścianę, antresolę z widokiem na zieleń i taras. Zorientowane są w taki sposób, by zapewnić ich mieszkańcom intymność, a zlokalizowanie na zadrzewionej działce, w bezpośrednim sąsiedztwie podhalańskich pól i lasów, ma umożliwić odpoczynek z dala od wędrujących tatrzańskimi szlakami turystów.

Nagrody Salonu Architektury 2021
Trzy Owce, proj. +ARCHITEKTURA Maciej Kubicki

Polska Zagroda: III nagroda w konkursie Salon Architektury 2021

Polska Zagroda to projekt polegający na przekształceniu typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki projektanci zaproponowali pięć współczesnych stodół. Forma bryły każdej z nich nawiązuje do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew. Stodoła Pierwsza, zlokalizowana przy wjeździe na posesję, to garaż oraz pomieszczenie siłowni. Stodoła Druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na otaczający krajobraz. Trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Czwarta mieści kuchnię oraz dwa gabinety. Stodoła Piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która otwiera się na wszystkie strony świata. Na piętrze znajduje sie sypialnia małżeńska przylegająca do pomostu, który prowadzi w krainę otaczających dom stawów.

Nagrody Salonu Architektury 2021
Polska Zagroda, proj. BXBstudio Bogusław Barnaś
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Autor: Lb
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca