Architektura MuratorKonkursyNagrody Salonu Architektury 2021

Nagrody Salonu Architektury 2021

W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.

Nagrody Salonu Architektury 2021
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie, proj. Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk; fot. Jakub Turbasa, Bartłomiej Pyrzyk

Salon Architektury to plebiscyt na najlepsze realizacje architektów z województwa małopolskiego, organizowany od 2013 roku przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Każdy jej członek może zgłosić dowolną liczbę obiektów powstałych od początku działania izby, które nie były nagrodzone w poprzednich edycjach. O wyborze laureatów decydują sami architekci. Każdy członek MPOIA RP może zagłosować na 3 wybrane obiekty.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został projekt Kaplicy Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Drugą nagrodę zdobyła realizacja Trzy Owce Macieja Kubickiego i pracowni +ARCHITEKTURA, a trzecią przyznano Polskiej Zagrodzie projektu BXBstudio Bogusław Barnaś.

Kaplica Ostatniego Pożegnania: zwycięzca Salonu Architektury 2021

Kaplica zrealizowana została w bliskim sąsiedztwie bazyliki mniejszej pw. św. Mikołaja Biskupa w Rychwałdzie koło Żywca. Projekt zrodził się z potrzeby członków parafii i zarządzających nią o.o. franciszkanów, by stworzyć odpowiednie miejsce ostatniego pożegnania. Wykorzystuje on chrześcijańską koncepcję drogi, w której ze świata profanum zmierza się ku sacrum, a także koncepcję miejsca, służącego gromadzeniu się na modlitwie. Architektura obiektu nawiązuje do tradycyjnych form kaplic, a wykorzystanie do jego wykonania naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, które pobudzają różne zmysły, ma pomagać odbiorcy w głębszym doświadczaniu przestrzeni.

Polska Zagroda jest transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich.
Projektowane Stodoły Polskie mają unikalną bryłę, której forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które staraliśmy się zachować. Stodoła Pierwsza zlokalizowana przy wjeździe na posesje to garaż oraz pomieszczenie siłowni powyżej. Stodoła druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na otaczający krajobraz. Transparentna fasada została pokryta ażurowymi drewnianymi łuskami, które nawiązują do ornamentu zdobiącego wejście budynków historycznych. Stodoła trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Stodoła czwarta mieści kuchnie oraz dwa gabinety. Stodoła piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która posiada otwarcie na wszystkie strony świata, w tym na zadaszony taras kominkowy. W całości przeszklona ściana szczytowa dwupoziomowego salonu otwiera się na ażurową strukturę drewnianego, zewnętrznego tarasu, wyposażonego w przesuwne przegrody. Jest to nawiązanie do rozebranej drewnianej stodoły zlokalizowanej właśnie w tym miejscu. Na piętrze znajduje sie sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających do
Nagrody Salonu Architektury 2021
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie, proj. Jakub Turbasa i Bartłomiej Pyrzyk; fot. Jakub Turbasa, Bartłomiej Pyrzyk

Trzy owce: II nagroda w konkursie Salon Architektury 2021

Trzy owce to ośrodek wypoczynkowy składający się z trzech 4-osobowych obiektów − domków letniskowych typu brda. Z zewnątrz są one bliźniaczo podobne, różnią się natomiast charakterem wnętrza. Każdy ma przeszkloną trójkątną ścianę, antresolę z widokiem na zieleń i taras. Zorientowane są w taki sposób, by zapewnić ich mieszkańcom intymność, a zlokalizowanie na zadrzewionej działce, w bezpośrednim sąsiedztwie podhalańskich pól i lasów, ma umożliwić odpoczynek z dala od wędrujących tatrzańskimi szlakami turystów.

Nagrody Salonu Architektury 2021
Trzy Owce, proj. +ARCHITEKTURA Maciej Kubicki

Polska Zagroda: III nagroda w konkursie Salon Architektury 2021

Polska Zagroda to projekt polegający na przekształceniu typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki projektanci zaproponowali pięć współczesnych stodół. Forma bryły każdej z nich nawiązuje do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew. Stodoła Pierwsza, zlokalizowana przy wjeździe na posesję, to garaż oraz pomieszczenie siłowni. Stodoła Druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na otaczający krajobraz. Trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Czwarta mieści kuchnię oraz dwa gabinety. Stodoła Piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która otwiera się na wszystkie strony świata. Na piętrze znajduje sie sypialnia małżeńska przylegająca do pomostu, który prowadzi w krainę otaczających dom stawów.

Nagrody Salonu Architektury 2021
Polska Zagroda, proj. BXBstudio Bogusław Barnaś
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Autor: Lb
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.
Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny Nowy Dom Poselski zrealizowany według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego czeka rozbiórka. Kancelaria Sejmu chce w jego miejscu postawić nowy i zapowiada konkurs architektoniczny.
Szkice Architektoniczne 2022: kolejna edycja konkursu Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Szkice Architektoniczne dla studentów i uczniów szkół średnich. Prace można nadsyłać do 3 stycznia 2022 roku.