Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

i

Autor: Archiwum Architektury Open Air Museum w Cieszynie, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

2020-12-04 23:45

W 21. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zwyciężyło Open Air Museum w Cieszynie projektu biura RS+ Robert Skitek. Jury nagrodziło też rewitalizację zabytkowej Pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich autorstwa Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego organizowany jest przez Urząd Marszałkowski we współpracy z lokalnymi oddziałami SARP i TUP. W tym roku odbyła się już jego 21. edycja. Celem konkursu niezmiennie jest promocja zmian jakościowych w przestrzeni oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Mimo pandemii, do udziału zgłoszone zostały 42 realizacje z 30 gmin. W kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa zdobyło Open Air Museum w Cieszynie projektu RS+ Robert Skitek. To unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach Olzy. Opowiada historię rzeki i miasta, spełniając przy tym funkcje rekreacyjne, edukacyjne oraz promocji obszaru – pisała na naszych łamach Justyna Swoszowska („A-m” 07/2020).

Czytaj też: Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] |Wyróżnienia w tej kategorii przypadły parkowi miejskiemu w Siewierzu zrealizowanym w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny (proj. Ove Arup oraz Anna i Bartosz Michalscy Projektowanie Architektoniczne i Wycena Nieruchomości), Strefie Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci) oraz Powiatowemu Centrum Przesiadkowemu w Pszczynie (proj. Biuro Projektów Szafron Szendzielorz). Ten rok, z powodu pandemii, jest specyficzny i pokazuje, jak bardzo różnie funkcjonuje przestrzeń, która nas otacza – mówi Piotr Średniawa, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, a zarazem sędzia referent w konkursie.W kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa zdobyła rewitalizacja zabytkowej pływalni miejskiej przy ul. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (proj. Renata Gradzik, Bogdan Skurowski). Wyróżniono Centrum Przesiadkowe w Żorach (proj. Laboratorium Architektury), Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego (proj. FS Projekt) oraz amfiteatr Muszelka w Sosnowcu (proj. Amaja Architekci).