Architektura MuratorKonkursyNajlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

W 21. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zwyciężyło Open Air Museum w Cieszynie projektu biura RS+ Robert Skitek. Jury nagrodziło też rewitalizację zabytkowej Pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich autorstwa Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!
Open Air Museum w Cieszynie, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego organizowany jest przez Urząd Marszałkowski we współpracy z lokalnymi oddziałami SARP i TUP. W tym roku odbyła się już jego 21. edycja. Celem konkursu niezmiennie jest promocja zmian jakościowych w przestrzeni oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Mimo pandemii, do udziału zgłoszone zostały 42 realizacje z 30 gmin. W kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa zdobyło Open Air Museum w Cieszynie projektu RS+ Robert Skitek. To unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach Olzy. Opowiada historię rzeki i miasta, spełniając przy tym funkcje rekreacyjne, edukacyjne oraz promocji obszaru – pisała na naszych łamach Justyna Swoszowska („A-m” 07/2020).

Czytaj też: Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] |

Wyróżnienia w tej kategorii przypadły parkowi miejskiemu w Siewierzu zrealizowanym w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny (proj. Ove Arup oraz Anna i Bartosz Michalscy Projektowanie Architektoniczne i Wycena Nieruchomości), Strefie Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci) oraz Powiatowemu Centrum Przesiadkowemu w Pszczynie (proj. Biuro Projektów Szafron Szendzielorz). Ten rok, z powodu pandemii, jest specyficzny i pokazuje, jak bardzo różnie funkcjonuje przestrzeń, która nas otacza – mówi Piotr Średniawa, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, a zarazem sędzia referent w konkursie.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa zdobyła rewitalizacja zabytkowej pływalni miejskiej przy ul. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (proj. Renata Gradzik, Bogdan Skurowski). Wyróżniono Centrum Przesiadkowe w Żorach (proj. Laboratorium Architektury), Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego (proj. FS Projekt) oraz amfiteatr Muszelka w Sosnowcu (proj. Amaja Architekci).

Autor: (Red.)
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.