Architektura MuratorKonkursyNajlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

W 21. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zwyciężyło Open Air Museum w Cieszynie projektu biura RS+ Robert Skitek. Jury nagrodziło też rewitalizację zabytkowej Pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich autorstwa Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!
Open Air Museum w Cieszynie, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego organizowany jest przez Urząd Marszałkowski we współpracy z lokalnymi oddziałami SARP i TUP. W tym roku odbyła się już jego 21. edycja. Celem konkursu niezmiennie jest promocja zmian jakościowych w przestrzeni oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Mimo pandemii, do udziału zgłoszone zostały 42 realizacje z 30 gmin. W kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa zdobyło Open Air Museum w Cieszynie projektu RS+ Robert Skitek. To unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach Olzy. Opowiada historię rzeki i miasta, spełniając przy tym funkcje rekreacyjne, edukacyjne oraz promocji obszaru – pisała na naszych łamach Justyna Swoszowska („A-m” 07/2020).

Czytaj też: Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] |

Wyróżnienia w tej kategorii przypadły parkowi miejskiemu w Siewierzu zrealizowanym w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny (proj. Ove Arup oraz Anna i Bartosz Michalscy Projektowanie Architektoniczne i Wycena Nieruchomości), Strefie Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci) oraz Powiatowemu Centrum Przesiadkowemu w Pszczynie (proj. Biuro Projektów Szafron Szendzielorz). Ten rok, z powodu pandemii, jest specyficzny i pokazuje, jak bardzo różnie funkcjonuje przestrzeń, która nas otacza – mówi Piotr Średniawa, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, a zarazem sędzia referent w konkursie.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa zdobyła rewitalizacja zabytkowej pływalni miejskiej przy ul. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (proj. Renata Gradzik, Bogdan Skurowski). Wyróżniono Centrum Przesiadkowe w Żorach (proj. Laboratorium Architektury), Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego (proj. FS Projekt) oraz amfiteatr Muszelka w Sosnowcu (proj. Amaja Architekci).

Autor: (Red.)
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opatrzenie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.