Architektura MuratorKonkursyNajlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!

W 21. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zwyciężyło Open Air Museum w Cieszynie projektu biura RS+ Robert Skitek. Jury nagrodziło też rewitalizację zabytkowej Pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich autorstwa Renaty Gradzik i Bogdana Skurowskiego.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego znajduje się w Cieszynie!
Open Air Museum w Cieszynie, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego organizowany jest przez Urząd Marszałkowski we współpracy z lokalnymi oddziałami SARP i TUP. W tym roku odbyła się już jego 21. edycja. Celem konkursu niezmiennie jest promocja zmian jakościowych w przestrzeni oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Mimo pandemii, do udziału zgłoszone zostały 42 realizacje z 30 gmin. W kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa zdobyło Open Air Museum w Cieszynie projektu RS+ Robert Skitek. To unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach Olzy. Opowiada historię rzeki i miasta, spełniając przy tym funkcje rekreacyjne, edukacyjne oraz promocji obszaru – pisała na naszych łamach Justyna Swoszowska („A-m” 07/2020).

Czytaj też: Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] |

Wyróżnienia w tej kategorii przypadły parkowi miejskiemu w Siewierzu zrealizowanym w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny (proj. Ove Arup oraz Anna i Bartosz Michalscy Projektowanie Architektoniczne i Wycena Nieruchomości), Strefie Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci) oraz Powiatowemu Centrum Przesiadkowemu w Pszczynie (proj. Biuro Projektów Szafron Szendzielorz). Ten rok, z powodu pandemii, jest specyficzny i pokazuje, jak bardzo różnie funkcjonuje przestrzeń, która nas otacza – mówi Piotr Średniawa, przewodniczący Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, a zarazem sędzia referent w konkursie.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa zdobyła rewitalizacja zabytkowej pływalni miejskiej przy ul. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (proj. Renata Gradzik, Bogdan Skurowski). Wyróżniono Centrum Przesiadkowe w Żorach (proj. Laboratorium Architektury), Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego (proj. FS Projekt) oraz amfiteatr Muszelka w Sosnowcu (proj. Amaja Architekci).

Autor: (Red.)
Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.