Architektura MuratorKonkursyNajlepsze projekty zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych: 22 marca upływa termin składania prac w polskiej edycji konkursu dla architektów Brick Award

Najlepsze projekty zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych: 22 marca upływa termin składania prac w polskiej edycji konkursu dla architektów Brick Award

Firma Wienerberger, największy światowy producent cegieł ceramicznych ogłosił polską edycję konkursu Brick Award. Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej innowacyjnych realizacji architektonicznych, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, w tym cegły i dachówek. Najlepsze prace zostaną wyróżnione statuetkami oraz otrzymają nominację do międzynarodowego etapu konkursu

W 2014 roku Wienerberger, największy producent cegieł ceramicznych na świecie i lider
w sprzedaży dachówek ceramicznych w Europie już po raz szósty wręczy międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award; polska edycja konkursu odbywa się natomiast po raz pierwszy
Od lat, jako firma produkująca ceramiczne materiały budowlane stawiamy na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania. Jako lider technologiczny na rynku materiałów ceramicznych przywiązujemy jednak wielką wagę do sposobu wykorzystania naszych materiałów, kultury budowania i jakości krajobrazu architektonicznego. Nasze rozwiązania stosują w swoich projektach najbardziej uznani polscy architekci - podkreśla Mirosław Jaroszewicz, członek zarządu Wienerberger w Polsce, uzupełniając:
Realizacje polskich architektów dotychczas zgłaszane do międzynarodowej edycji Brick Award były niejednokrotnie wyróżniane. W tym roku, po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na polską edycję konkursu. Otwarta formuła pozwala na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów, wybudowanych zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Najlepsze prace będą reprezentować polską architekturę w międzynarodowym konkursie, a także popularyzować nowatorskie, często nieszablonowe i inspirujące rozwiązania z cegieł, dachówek i klinkieru.

Nagrody za najciekawsze realizacje z wykorzystaniem ceramiki zostaną przyznane w czterech głównych kategoriach:
dom jednorodzinny
budynek użyteczności publicznej
dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe)
renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja.

Ponadto w polskiej edycji utworzona została dodatkowa kategoria Projekt (bez realizacji), która jest szansą dla początkujących oraz doświadczonych autorów wyjątkowych projektów z wykorzystaniem ceramiki, które do tej pory nie zostały zrealizowane.
Najlepsze prace zgłoszone do polskiej edycji Brick Award wybierze siedmioosobowe Jury.

Projekty i realizacje będą oceniać wybitni architekci:
prof. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny  projektant pracowni Kuryłowicz&Associates sp. z o. o., profesor Wydziału Architektury  Politechniki  Warszawskiej, laureatka wielu nagród oraz wyróżnień architektonicznych,
Maciej Miłobędzki, współzałożyciel JEMS Architekci, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i laureat Honorowej Nagrody SARP oraz
Janusz Kaniewski, projektant i designer, wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie.
Ewa P. Porębska, redaktor naczelna magazynu „Architektura-Murator”, która za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Bene Merentibus oraz medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej;
Agnieszka Bulanda, redaktor naczelna magazynu „ARCH”
Piotr Sarzyński, dziennikarz tygodnika „Polityka”, zajmujący się problematyką kulturalną, krytyk sztuki oraz architektury.
Grzegorz Piątek, krytyk architektury i kurator, jeden z Honorowych Ambasadorów Warszawy, jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, członek zarządu fundacji Centrum Architektury, wyróżniony Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie.

Patronat Honorowy nad konkursem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Z ramienia SARP nad prawidłowym przebiegiem konkursu i pracami Jury będzie czuwał Sekretarz Konkursu – Marek Szeniawski.

Ceramika jest niezwykle wyrazistym i elastycznym tworzywem budowlanym, obecnym w architekturze od najdawniejszych czasów. Jednak pełni ciągle zbyt małą rolę w polskim budownictwie. Brick Award zachęca do poszukiwania nowych rozwiązań w obrębie tego wszechstronnego i godnego polecenia materiału. Polscy architekci już uczestniczyli w zagranicznych edycjach tego konkursu, często z powodzeniem. Przykładem jest arch. Tomasz Konior, który otrzymał nominację w 2008 roku. Często Inwestorzy niechętnie eksperymentują z nowym zastosowaniem tworzyw budowlanych z obawy o bilansowanie budżetu. Obiekt zgłoszony do konkursu, w którym znaleziono nowe oblicze starego materiału, i który został wyróżniony przez profesjonalne Jury, jest nie tylko nagrodą dla architekta, ale także rekompensatą dla samego Inwestora, który staje się nie tylko właścicielem pięknego i znanego budynku, ale również mecenasem twórczości. - zaznacza prof. Ewa Kuryłowicz, członek Jury polskiej edycji Brick Award.

Terminy
22 marca 2013 - termin przyjmowania prac konkursowych
4 kwietnia 2013 - obrady jury
18 kwietnia 2013 - ogłoszenie wyników konkursu, gala finałowa

Zgłoszenie
Poprawne zgłoszenie powinno zawierać wypełniony formularz oraz oświadczenie dotyczące praw do pracy, do pobrania ze strony:  www.wienerberger.pl/brick-award., planszę projektu oraz płytę CD/DVD ze wszystkimi materiałami w wersji elektronicznej.
W konkursie mogą brać udział tylko projekty zrealizowane po 1 stycznia 2011 roku. Jury oceniać będzie innowacyjność, kreatywność zastosowania ceramiki jako materiału budowlanego, funkcjonalność i spójność architektoniczną obiektu z otoczeniem. Do konkursu można zgłaszać projekty, w których zastosowano materiały ceramiczne nie tylko firmy Wienerberger.

Międzynarodowy konkurs Wienerberger Brick Award odbył się po raz pierwszy w 2004 roku. Od tamtej pory, co dwa lata dziennikarze i specjaliści z branży budowlanej na całym świecie zgłaszają do międzynarodowego przeglądu najciekawsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Wszystkie projekty zwycięskie oraz nominowane do Brick Award są publikowane w albumie „Brick”, przygotowywanym przez dziennikarzy branżowych, który jest dystrybuowany na całym świecie.
Więcej informacji o polskiej edycji Brick Award oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.wienerberger.pl/brick-award.

Zobacz wyniki Wienerberger Brick Award 2012 i edycji z roku 2010

Pierwsza polska edycja Wienerberger Brick Award