Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji zabudowy mieszkaniowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Swarzewskiej w Bydgoszczy. Uczestnicy mieli zaproponować kameralne i „racjonalne ekonomicznie” osiedle z lokalami wykończonymi „pod klucz”. Nie określono dokładnie ich liczby, wskazano jedynie, że ok. 45% powinny stanowić mieszkania dwupokojowe (40-50 m2), ok. 40% trzypokojowe (55-60 m2) i do 15% czteropokojowe (65-70 m2). Każde miało być ponadto wyposażone w balkon lub loggię.
W jury pod przewodnictwem architekta Andrzeja Malingowskiego znaleźli się: Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, architekt, dyrektor Wydziału Administracji Budowalnej urzędu miasta, Marek Iwiński, plastyk miejski oraz inżynierowie budownictwa Maria Kwiatkowska i Maciej Frajtag. Sędziowie oceniali przede wszystkim funkcjonale układy mieszkań, jakość rozwiązań architektonicznych oraz koszt wykonania dokumentacji projektowej. Spośród 18 prac nadesłanych na konkurs jury za najlepszą uznało tę przygotowaną przez biuro Łukanowski Architekci. Drugie miejsce zajęły ex aequo praca Andrzeja Andrzejewskiego z Gdyni i biura Arsplan Grzegorz Rosa z Bydgoszczy.
Zwycięzcy zaproponowali dwa pięciokondygnacyjne budynki, każdy na planie litery L, dzięki czemu razem współtworzą otwarty na zachód dziedziniec. W zespole przewidziano 97 mieszkań o łącznej powierzchni ok. 5000 m2. W części podziemnej oprócz garażu zlokalizowano pomieszczenia techniczne i gospodarcze.
W warunkach konkursu zawarto sugestię, aby budynki przy Swarzowskiej wyróżniały się jakimś charakterystycznym elementem architektonicznym. Autorzy w twórczy sposób postanowili więc odnieść się do nazwy ulicy. Z uwagi na fakt, że słowo „swarzyć” znaczy spierać się, droczyć, przyjęliśmy graficzną oraz przestrzenną ideę zaprojektowania dwóch podobnych budynków o odmiennej kolorystyce, „droczących się wzajemnie”, a swoistym znakiem miniosiedla winny być dwie przenikające się figury geometryczne w podobnych barwach, usytuowane na terenie placu zabaw – tłumaczą.
Zakończenie realizacji: 2022