Architektura MuratorKonkursyNowy dworzec Częstochowa Główna

Nowy dworzec Częstochowa Główna

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt nowego dworca Częstochowa Główna. Główna nagroda przypadła zespołowi pracowni Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.

Nowy dworzec Częstochowa Główna
Nowy dworzec Częstochowa Główna, proj. Toprojekt, AND Studio i Studio Antonini, I nagroda

Dworzec Częstochowa Główna należy do najmłodszych w Polsce. Oddany do użytku w 1996 roku pawilon, zrealizowany według konkursowego projektu zespołu Ryszarda Frankowicza z lat 70., wkrótce czeka jednak rozbiórka. Na jego miejscu powstanie zupełnie nowy dworzec według koncepcji wyłonionej w rozstrzygniętym właśnie konkursie. Zorganizowały go wspólnie PKP, lokalny oddział SARP, Gmina Miasta Częstochowy i spółka PKS. Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami, zostało podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła opracowania projektu nowego dworca, druga – studialnej koncepcji, która pokazać miała możliwości zwiększenia komercyjnego potencjału dla całego obszaru. W jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego znaleźli się m.in. architekci Stanisław Bochyński, Ewa Rowicka, Mariusz Błażewicz i Hubert Wąsek, jako sekretarz organizacyjny.

Spośród 23 projektów nadesłanych na konkurs sędziowie za najlepszy uznali ten opracowany przez biura Toprojekt, AND Studio i Studio Antonini. Architekci zdecydowali o wykorzystaniu istniejącej konstrukcji pasażu nad torami, wydłużając ją w kierunkach wschodnim i zachodnim. Na obu końcach nowe bryły zostały oparte na szklanych prostopadłościanach parterów, z których wschodni, większy, mieścić miałby m.in. kasy biletowe, punkt informacji kolejowej i toalety, zachodni zaś jedynie info- i biletomaty oraz toalety. Na kondygnacji powyżej przewidziano pasaż handlowy z poczekalnią, restauracją, miejscem zabaw dla dzieci i kaplicą, a na ostatniej pomieszczenia służb obsługi kolei i pomieszczenia techniczne.

Nowy dworzec Częstochowa Główna
Nowy dworzec Częstochowa Główna, proj. Toprojekt, AND Studio i Studio Antonini, I nagroda

Połączenie starej i nowej struktury uzyskano przez pokrycie całego górnego prostopadłościanu poziomymi, metalowymi, refleksyjnymi panelami. Ponieważ obiekt jest bardzo długi, odbicia zmieniać się będą wraz ze zmianą kąta patrzenia. Okładzina przykrywać ma wszystkie punkty styku starej i nowej części, przypadkowe otwory okienne, różnice wysokości dachów oraz elementy instalacji wentylacji i klimatyzacji zlokalizowane na dachach – tłumaczą autorzy.

Od wschodu zaprojektowali też nową wieżę zegarową. Obiekt ten, w konstrukcji stalowej, pokryty mlecznym szkłem i podświetlony od środka, stanowiłby charakterystyczną dominantę, dobrze widoczną zarówno od strony ulicy Piłsudskiego, jak i z placu Rady Europy i wiaduktu w alei Najświętszej Marii Panny. W zakresie studialnej koncepcji, ukazującej potencjał zagospodarowania okolicy, architekci zaproponowali m.in. dalszą rozbudowę prostopadłościanu nad torami w stronę zachodnią i usytuowanie w nim funkcji handlowo-usługowych, w tym na przykład hotelu.

Nowy dworzec Częstochowa Główna
Nowy dworzec Częstochowa Główna, proj. Toprojekt, AND Studio i Studio Antonini, I nagroda

Drugą nagrodę w konkursie zdobyła Grupa Architektoniczna Domino, w składzie: Wojciech Dunaj, Rafał Stemporowski, Izabela Chruściel, Anita Dunaj, a trzecią pracownia 22Architekci. Jury przyznało też trzy wyróżnienia: pracowni Atrium, Kacprowi Rojkowi oraz konsorcjum firm „TU” i Topos Studio. Planowany termin udostępnienia nowego dworca Częstochowa Główna podróżnym to koniec 2022 roku.

Wystawa wszystkich prac prezentowana jest w częstochowskim ratuszu. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się tam 15 stycznia o godz. 12.00.

Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.