Architektura MuratorKonkursyNowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu

Nowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu

Zwycięski projekt parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie wykonało krakowskie biuro eM4. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.

Nowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu

Jak podkreślają urzędnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wsłuchali się w potrzeby wszystkich użytkowników terenu, a oczekiwali oni, by nowa przestrzeń wyróżniała się naturalnością. W zwycięskiej propozycji znajdziemy nadwodne mostki, place zabaw dla dzieci i trasy zjazdowe dla rowerzystów. Przewidziany jest także pawilon, w którym będą organizowane wydarzenia związane z historią patronów parku. Proekologiczne rozwiązania to m.in. elementy placów zabaw wykonane z materiałów przyjaznych przyrodzie oraz okresowy strumyk, który pozwoli zatrzymać wodę deszczową do nawadniania roślin. Szczyty i zbocza ursynowskiej Górki Kazury stanowią  popularne miejsce rekreacji miłośników rowerów. Jako, że jego część jest również korytarzem dla spacerujących, projektanci zaproponowali specjalne ścieżki. Mostek za skłonem wzgórza pozwoli bezpiecznie przejść wzdłuż Góry Trzech Szczytów i dostać się na punkt widokowy. Przy trasach zjazdowych posadzone zostaną rzędy roślin, które wyznaczą tory do treningów rowerowych, jazdy na sankach czy biegania. Cały teren będzie otwarty, przyjazny dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Wszystkie konkursowe projekty można zobaczyć na wystawie w foyer Areny Ursynów, w dniach 4-6 czerwca, w godz. 10.00-18.00. We wtorek, 4 czerwca, o godz. 18.00, zaplanowana jest otwarta dyskusja dotycząca rozwiązań, które zostały zaproponowane w zwycięskiej pracy.

Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Rewitalizacja lasu / Iława Zastosowane mikrointerwencje projektowe nie niszczą charakteru naturalnej, spontanicznej wegetacji, ale uczestniczą w tworzeniu narracji - pisze Beata Gawryszewska.
Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.