Architektura MuratorKonkursyOgólnopolski otwarty konkurs urbanistyczno- architektoniczny Nowe Orłowo

Ogólnopolski otwarty konkurs urbanistyczno- architektoniczny Nowe Orłowo

Główną ideą zwycięskiej pracy Arch-Deco było zaprojektowanie nowoczesnej zabudowy apartamentowej o wysokim standardzie oraz rozpoznawalnej formie nawiązującej do charakteru dzielnicy.

fotka z /zdjecia/8_01(8).jpg

Założenia

Konkurs zorganizowany został przez dewelopera Invest Komfort przy patronacie prezydenta miasta Gdyni. Spośród nadesłanych 42 prac z kraju i zagranicy, jury przyznało I nagrodę firmie Arch Deco z Gdyni. Projektowany obszar położony jest w Orłowie – nadmorskiej, południowej dzielnicy Gdyni. Znajduje się tu m.in. molo orłowskie, a także charakterystyczny dla krajobrazu dzielnicy klif nadmorski z ukształtowaną plażą.
W bezpośrednim sąsiedztwie działki przebiega główna arteria komunikacyjna trójmiasta - Al. Zwycięstwa. Charakter tej części miasta tworzą historyczne założenia willowe realizowane w duch modernizmu. W bliskim sąsiedztwie nieruchomości objętej konkursem znajdują się cenne przyrodniczo i krajobrazowo obiekty, takie jak rezerwat przyrody Kępa Redłowska ze stromym, klifowym urwiskiem, malownicza rzeka Kacza, wreszcie zespół dworsko – parkowy Kolibki, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Gdyni.
Takie usytuowanie projektowanego zespołu urbanistycznego oraz - jak podkreślał prezydent miasta Gdyni - projektowanie przy wsparciu wszystkich instrumentów planistycznych, daje szanse stworzenia układu o niepowtarzalnym, nadmorskim klimacie, którego zasadniczym walorem jest jakość zorganizowanej w nim przestrzeni i wypełniającej ją tkanki architektonicznej.

Opis autorski

Główną ideą zwycięskiej pracy Arch Deco było zaprojektowanie nowoczesnej zabudowy apartamentowej o wysokim standardzie oraz charakterystycznej, rozpoznawalnej formy, nawiązującej do charakteru dzielnicy. Końcowy efekt uzyskano poprzez wykreowanie alejek zwieńczonych szpalerami drzew oraz struktury samej zabudowy, która gabarytami i podziałami nawiązuje do charakterystycznej zabudowy willowej Orłowa.
Fakt sąsiedztwa osiedla z Kępą Redłowską miał również znaczący wpływ na podejmowanie decyzji projektowych. Wykreowane osiedle niejako tonie w zieleni, która spływa swoją masą z rezerwatu przyrody i wnika w zabudowę, znacznie powiększając efekt prywatności i izolacji budynków pomiędzy sobą. Biel fasad, liczne przeszklenia, przestronne tarasy nawiązują do klimatu nadmorskiego.
Wydłużone tarasy z drewnianymi deckami okalają budynki ze wszystkich stron, optycznie obniżając bryłę. Niewątpliwym atutem są ściany ustawione względem elewacji pod kątem 45 stopni. Zlokalizowane w przeważającej mierze w okolicach pokoju dziennego pełnią rolę "łapaczy" światła.
Liczne przeszklenia otwierają wnętrza na otaczającą zieleń, natomiast strona północna jest niejako kurtyną oddzielającą budynki od siebie.
Dzięki zastosowaniu pełniej ściany stwarzamy duże poczucie prywatności mieszkańcom projektowanego osiedla.

Skład zespołu

ARCH-DECO Sp. z o.o.

Zbigniew Reszka
Michał Baryżewski
Paulina Czurak
Marek Kruk
Łukasz Piankowski
Anita Skalska
Piotr Rodziewicz
Oskar Berent
Barbara Jawień
Ania Trzcińska
Tomasz Dąbrowski

http://www.archdeco.pl

Apartamenty Ogrodowa na warszawskiej Woli Nowoczesny budynek mieszkalny ma wpasować się w zabudowę ulic Ogrodowej i Żelaznej – stąd jego zróżnicowana wysokość. Za projekt odpowiada biuro BBGK Architekci.
Zespół apartamentowy w Szczyrku Pracownia WXCA zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt zespołu wakacyjnych apartamentów w Szczyrku.
Wrocławskie Apartamenty Zyndrama z widokiem na Odrę Za projekt zlokalizowanej w sercu Wrocławia inwestycji odpowiada biuro APA Hubka. Miejska plomba będzie kolejnym budynkiem mieszkaniowym na koncie dolnośląskiej pracowni.
Apartamenty Saska w Warszawie Nową zabudowę osiedla architekci zaprojektowali wokół Jeziora Gocławskiego, wydobywając jednocześnie walory pejzażowe tego zaniedbanego dotąd akwenu. Autorom udało się tu osiągnąć wyjątkową harmonię przestrzeni, architektury i przyrody – pisze Jerzy S. Majewski.