Konkurs na zagospodarowanie 14-hektarowego terenu nad Kanałem Żerańskim zorganizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było opracowanie ogólnej koncepcji założenia z podkreśleniem jego wartości przyrodniczych i naturalnego charakteru. Należało też uwzględnić ochronę walorów krajobrazowych parku i poprawę jego powiązań komunikacyjnych z otoczeniem, a jednocześnie nawiązać do industrialnej przeszłości okolicy i zaproponować zróżnicowane sposoby animowania wybranych przestrzeni.
Spośród 22 prac nadesłanych na konkurs jury pod przewodnictwem Marcina Bratańca za najlepszą uznało tę przygotowaną przez Justynę Dziedziejko i Magdalenę Wnęk z pracowni topoScape, Macieja Kaufmana i Marcina Maraszka z biura archigrest oraz Huberta Trammera i Natalię Trochonowicz. Projekt doceniono za wnikliwą analizę miejsca i zaproponowanie rozwiązań podkreślających jego unikalny charakter. Sędziowie zwrócili też uwagę na właściwe rozwiązania obsługi komunikacyjnej parku oraz zaprojektowanie obiektów architektonicznych jako otwartych struktur zintegrowanych z zielenią.
Decyzja o utworzeniu Parku Żerańskiego stanowi naturalną odpowiedź na potrzebę wzbogacenia od lat intensywnie rozwijającego się obszaru dzielnicy administracyjnej Białołęka o wysokiej jakości tereny zieleni publicznej, a także wykorzystania walorów terenów nadwodnych do rekreacji na łonie natury (...). Kształtując przyszłość tego miejsca chcemy odnieść się do różnych aspektów jego przeszłości – czytamy w założeniach zwycięskiej pracy. W nawiązaniu do działającego tu niegdyś portu, gdzie odbywał się przeładunek żwiru, piasku i kruszyw na potrzeby Fabryki Elementów Budowlanych Faelbet, autorzy proponują m.in. wprowadzenie wielkoformatowych elementów architektonicznych o wykończeniu z fakturą głęboko płukanego betonu. Planują też zastąpienie części zwartych płytowych umocnień nabrzeża umocnieniem z gabionów wypełnionych gruzem z jego rozbiórki.
Różnorodne części parku ma spajać użycie powtarzalnych elementów – prefabrykatów będących budulcem dla pawilonów, oraz indywidualnie projektowanych mebli o kształcie liter sprzyjających siedzeniu w sposób dospołeczny – tłumaczą architekci. Wzdłuż wody proponują budowę szeregu pomostów o różnych rozmiarach, w centralnej części parku urządzenie wodnego placu zabaw ze śrubami Archimedesa czerpiącymi wodę z kanału, a na osi portu – realizację wieży widokowej w formie betonowego walca nawiązującego do przemysłowych silosów w sąsiedztwie.
Drugą nagrodę otrzymała praca biura OPEN architekci (skład zespołu: Przemysław Kokot, Daniel Mermer, Paweł Paradowski) za jasną i klarowną koncepcję opierającą się na zrównoważonej relacji między naturą i kulturą, a trzecią pracowni WXCA (skład zespołu: Szczepan Wroński, Michał Poziemski, Krzysztof Moskała, Monika Lemańska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Herman) za właściwe propozycje przestrzenne i kompozycyjne oraz wykorzystanie motywu kontenera nawiązującego do industrialnego charakteru miejsca.
Od 14 do 28 kwietnia w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się wystawa pokonkursowa, która umożliwi mieszkańcom zapoznanie się z wszystkimi pracami nadesłanymi na konkurs. A 24 kwietnia o godzinie 18.00 odbędzie się publiczna dyskusja dotycząca nagrodzonych prac oraz przyszłości parku Żerańskiego.
Sędziowie przyznali też dwa wyróżnienia. Wyróżnienie I stopnia otrzymała praca autorstwa Miłosza Zielińskiego, Jana Kocieniewskiego oraz Marcina Nowickiego, a II stopnia – Jakuba Botwiny, Elżbiety Myjak-Sokołowskej oraz Stanisława Botwiny. Realizacja ma szansę rozpocząć się w przyszłym roku.