Organizatorem konkursu był międzynarodowy portal Buildner, wcześniej znany jako Bee Breeders, który specjalizuje się w prowadzeniu konkursów architektonicznych w imieniu innych podmiotów, oraz firma Landeigendur Voga. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. Obiekt miał pomieścić również centrum turystyczne, przestrzenie biurowe oraz salę wystawową, w której prezentowana byłaby historia wulkanu. W 9-osobowym jury znaleźli się architekt Marshall Blecher, współzałożyciel pracowni MAST z Kopenhagi; artysta Borghildur Indriðadóttir; Marta Frazão, Filipe Rodrigues i Inês Vicente z lizbońskiego biura Atelier Data; Sigrún Sumarliðadóttir, współzałożycielka Studio Bua z siedzibami w Londynie i Oslo; Yu-Ying Tsai z ZJJZ Atelier w Szanghaju oraz Magic Kwan i Kenrick Wong, prowadzący kambodżańską pracownię OOA – Orient Occident Atelier. Pierwsze miejsce zajęli Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz. Jak tłumaczyło jury, ich propozycja doskonale łączy krajobraz z architekturą. W dramatyczny sposób przecina krajobraz, tworząc szczelinę, która ujmuje w swoje ramy wulkan oraz sprawia, że odwiedzający mają bezpośredni związek z geologią miejsca – uzasadniali sędziowie.
Autorzy zaplanowali obiekt wkomponowany w niewielkie wzniesienie. Pośrodku przewidzieli przejście, które jednocześnie dzieli nadziemną część budynku na dwa skrzydła o odmiennych funkcjach: w jednym znalazłaby się kawiarnia, w drugim sala wystawowa. Studiując surowy krajobraz wulkanicznej pustyni, można odnieść wrażenie, że ludzka obecność jest tutaj niemile widziana. Skalne połacie, ciężkie warunki pogodowe oraz rozległa linia horyzontu – to stałe aspekty bezpośredniego otoczenia wulkanu Hverfjall. (...) Wierzymy, że ingerując w naturalny krajobraz, nie powinniśmy się skupiać jedynie na terenie bezpośrednio u stóp wulkanu Hverfjall. Istotne jest dostrzeżenie potencjału dalszych charakterystycznych obiektów nieopodal miejsca projektowego, takich jak inne wulkany, jaskinie lub jeziora. Odpowiedzią na tę tezę jest propozycja stworzenia zapętlonej ścieżki edukacyjnej w okolicy nabrzeża jeziora Mývatn, która oferowałaby holistyczne i osadzone w naturze doznania – tłumaczą w opisie pracy.Częściowe doświetlenie pomieszczeń kondygnacji podziemnej zostało zapewnione dzięki dynamicznym otwarciom w stropie parteru oraz antresolom. Centralnym punktem kompozycji przestrzeni wystawienniczej jest konstrukcja utworzona z podwieszanych kładek, z których roztacza się widok na oryginalną łódź wikingów. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 950 m², a kubatura – 2850 m³. Jak zapewniają projektanci, dzięki geometrii budynku, który kształtem przypomina nieco nasyp ziemny, zapewniona została odporność na działanie występujących w tym miejscu bardzo silnych wiatrów.
To nie jedyny sukces Polaków w tym konkursie. Drugie miejsce i specjalną nagrodę studencką otrzymał Kamil Bryłka z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!