W dniu 8 października 2021 roku odbyła się III edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Zadaniem uczestników było przeprojektowanie produktu łazienkowego tak, aby jego nowy kształt pozwolił na łatwiejsze pakowanie, układanie oraz transport. Młodzi projektanci zadanie konkursowe poznali 8 października i na przygotowanie propozycji mieli zaledwie 6,5 godziny.Czytaj też: Dyplom Roku SARP 2021 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP |Projekty oceniało pięcioosobowe jury, w którego skład weszli: Dorota Koziara, artystka i architektka wnętrz, Marta Sękulska-Wrońska, prezeska warszawskiego oddziału SARP, prof. Michał Stefanowski, projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, Agnieszka Wasilewska, prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Joanna Dec-Galuk, dyrektorka marketingu Roca Polska.
Roca One Day Design Challenge 2021: laureaci
Sędziowie brali pod uwagę m.in. połączenie funkcji i formą produktu, oryginalność zastosowanych rozwiązań, a także poprawę komfortu użytkowania. Ostateczni za główną nagrodę i 1000 euro otrzymały Natalia Hołoś i Anna Czapla, studentki Politechniki Śląskiej, za projekt „BATHROOM STARTER KIT”. Jury doceniło autorki za innowacyjny pomysł połączenia wszystkich elementów łazienki w jednym opakowaniu. Całość świetnie nadająca się do sprzedaży online. Dodatkowym atutem jest samo piękno projektu i zaproponowanie wariantów kolorystycznych – czytamy w uzasadnieniu.
Drugą nagrodę i 700 euro przyznano Celinie Glazik i Piotrowi Krzyżanowi z pracowni W Punkt-design studio za projekt RE:DESIGN DUPLO ONE. Autorzy wzięli na warsztat produkt w zasadzie niewidoczny dla użytkownika – zbiornik na wodę w toaletach wiszących. Tradycyjny zbiornik z tworzywa został zastąpiony elastycznym workiem, który w transporcie jest płaski i nie zajmuje miejsca. Mądry i innowacyjny pomysł – podkreśliło jury.
Trzecią nagrodę o wartości 400 euro przyznano Karolinie Świstak za projekt BOX-BATH. Nagrodę przyznano za pomysł redukcji kubatury największego elementy wyposażenia łazienki, jakim jest wanna, w celu zwiększenia efektywności transportu, z jednakową atencją traktując walory estetyczne produktu, pozwalając na uzyskanie poetyckich aranżacji wnętrza z jego użyciem – czytamy w uzasadnieniu.
Poza nagrodami głównymi, jury przyznało również 7 wyróżnień. Otrzymali je: Gabriela Kawińska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt modułowej wanny wolno stojącej Lily, Aleksandra Chmiel i Martyna Zawieja z „Martyna Zawieja Studio” za projekt umywalki łazienkowej Omnis, Agata Drożdż i Kalina Szyszka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt umywalki łazienkowej La Volée, Marta Bukowska i Agata Wierzbowska z Politechniki Gdańskiej za projekt baterii bezdotykowej aslant, Anna Gardziejewska i Marcin Winnicki za projekt baterii Industria, Zuzanna Telka i Jan Wilczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt umywalki Misa oraz Mateusz Dzieciuch za projekt baterii prysznicowej DUVA.Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wirtualnej wystawie na stronie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!