Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata

i

Autor: Archiwum Architektury Big Ideas for Small Lots, proj. Only If Big Ideas for Small Lots, proj. Only If

Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata

Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.

Pracownię Only If prowadzą w Nowym Jorku od 2013 roku Karolina Częczek i Adam Frampton. Dziś są małżeństwem, a poznali się podczas pracy w biurze OMA w Rotterdamie. Do ich najważniejszych realizacji należą Narrow House, dom własny na Brooklinie (2021), wnętrza kawiarni City of Saints (2018) czy przestrzeni biurowej dla trzech firm (2015). Na koncie mają też kilka wystaw, a także wiele analiz i studiów miejskich dla nieregularnych, wąskich działek. W latach 2016-2018 zespół Only If pracował nad programem tanich mieszkań dla seniorów na Brooklynie. Oboje są ponadto nauczycielami akademickimi. Częczek wykłada na Wydziale Planowania Przestrzennego i Krajobrazu Uniwersytetu Pensylwania oraz na Wydziale Architektury Uniwersytetu Yale, Frampton w Wyższej Szkole Planowania Architektonicznego i Konserwacji na Uniwersytecie Columbia. Od 2020 roku Only If ma oddział także w Polsce.

Choć mieliśmy doświadczenie w projektowaniu wyniesione z OMA, nie przełożyło się to od razu na duże zlecenia w Nowym Jorku. Zaczęliśmy od dolnej półki, czyli od wnętrz. Przez pewien czas, aby rozwinąć działalność, pracowaliśmy w tej skali. W zdobyciu pierwszych projektów bardzo pomogli nam inni architekci – nauczyciele i znajomi. Podrzucali nam zlecenia, które ich nie interesowały. Ponieważ nie mieliśmy doświadczenia w pracy nad wnętrzami, stosowaliśmy techniki znane nam z projektowania architektury i urbanistyki – myśleliśmy dużo o cyrkulacji, zmienności, wydajności i możliwości adaptacji przestrzeni do różnych potrzeb – wspominała Karolina Częczek w rozmowie z Agatą Twardoch („A-m” 01/2021).Czytaj też: Skok na głęboką wodę: Karolina Częczek | W 2020 roku pracownia Only If znalazła się wśród 50 najlepszych firm architektonicznych wskazanych przez magazyn „Domus” i wśród 50 najlepszych biur zajmujących się projektowaniem wnętrz wskazanych przez „Architect Newspaper”. W czerwcu tego roku redaktorzy magazynu „Architectural Record” wybrali Only If jako jedną z 10 najlepszych młodych pracowni architektonicznych na świecie. Na liście „Architectural Record” znalazły się też: Erbar Mattes i Pittsfield z Londonu, Ja Architecture Studio z Toronto, Line+ z Hangzhou, Group AU z Pittsfield w stanie Massachusetts, Kwong Von Glinow z Chicago, a także nowojorskie CO Adaptive i Worrell Yeung.

ZAPISZ SIĘ