Autorzy: | Maja Stankowska, Mateusz Baranowski, Klaudia Ryś |
Nazwa uczelni: | Politechnika Wrocławska |
Wydział: | Architektury |
Rok studiów: | 4 |
Rok rozpoczęcia studiów: | 2018 |
Opieka naukowa: | dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz |
Spis treści
Konkurs Intuiture 2075
Przyszłość mieszkalnictwa stawia przed nami szereg ekscytujących możliwości i wyzwań. Rozwijanie zrównoważonych rozwiązań projektowych, promowanie interakcji społecznych oraz wykorzystanie siły technologii będzie kluczem do stworzenia tętniącej życiem i dostatniej przyszłości dla społeczności na całym świecie. Wyzwaniem dla projektantów było stworzenie przyszłościowego osiedla osadzonego w roku 2075, które spełni wymagania 150 jednostek mieszkaniowych. Projekt miał przewidywać stopniową i strategiczną ewolucję zabudowy. Uczestnicy nie mieli ograniczeń co do wyboru lokalizacji.
Organizatorem konkursu była platforma 361bit. W międzynarodowym jury zasiedli: Kawazoe Junichiro (Kawazoe Junichiro Architects, Japonia), Mohammed Adib (Dewan architects+engineeers, Zjednoczone Emiraty Arabskie), Snehal Suthar (The Grid Architects, Indie), Bhadri Suthar (The Grid Architects, Indie), Kat Stevens (Zaha Hadid Architects, Wielka Brytania), Ravindra Kumar (PraGrup Architects, Indie), Monish Siripurapu (The Ant Studio, Indie) i Kenan Pence (The Kenan Pence Design Office, Turcja).
Jury przyznało trzy nagrody główne oraz dwanaście wyróżnień. Pierwszą nagrodę i 1000 euro otrzymał zespół z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Mateusz Baranowski, Maja Stankowska i Klaudia Ryś. Drugą nagrodę otrzymał zespół SJARCHI3 z Korei Południowej, a trzecią zespół Tom & Jerry z Chin.
Opis projektu Eco village 2075
Projekt powstał w ramach kursu Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture na Politechnice Wrocławskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. Zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla mieszkaniowego zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Praca została rozszerzona o rewitalizację historycznego obiektu na działce oraz o liczne usługi, miejsca pracy i rekreacji, tworząc niezależny kompleks mixed-use. Osiedle znajduje się w Rędzinie na Dolnym Śląsku i prezentuje przyszłościową wizję architektury mieszkaniowej, której hasłem jest powrót do korzeni, wykorzystując tradycyjne i lokalne rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podejście to uznaje, że przyszłość architektury nie leży w czysto futurystycznych projektach, ale w czerpaniu z tego, co znane, ale przez lata zapomniane. Wierzymy, że odpowiedź na nurtujące nas pytania dotyczące przyszłości architektury leży w historii i prawidłowym korzystaniu z jej dóbr.
W procesie projektowania zwrócono szczególną uwagę na różnorodność, elastyczność, dostępność i przystępność cenową przestrzeni, a także na określenie potrzeb potencjalnych mieszkańców, takich jak poczucie bezpieczeństwa, integracja społeczna, edukacja międzysąsiedzka i dbałość o zdrowie psychiczne. Serce ekowioski stanowią budynki utrzymane w układzie trójkowym, w którego skład wchodzi: stodoła mieszkalna, stodoła na pojazdy oraz szklarnia. Taki typ zabudowy został zaczerpnięty z tradycyjnych zagród trzybudynkowych obecnych we wsiach na terenie Dolnego Śląska. Charakteryzował się on dość regularnym układem, w którym budynki zagrodowe tworzyły małe półprywatne lub prywatne podwórza.
W naszym projekcie wykorzystaliśmy te układy do stworzenia trzech stref mieszkaniowych różniących się gęstością zabudowy oraz typologią. I strefa (62 jednostki mieszkalne + 22 pokoje hotelowe) to parterowe mieszkania dostępne, małe studia na pierwszym piętrze oraz pokoje hotelowe na drugim. II strefa (72 jednostki mieszkalnych) to mieszkania szeregowe tzw. co-housing (ze wspólną kuchnią i przestrzenią dzienną). III strefa (16 jednostek mieszkalnych) to domy wolno stojące jednorodzinne. Projekt przewiduje również trzy centra usługowe, które znajdują się w strefie klina rozciągającego się przez całość założenia. Jest to miejsce stworzone do promowania społecznej integracji i edukacji. To właśnie w klinie zaprojektowane zostały osiedlowe sady drzew owocowych, farmy wertykalne, pasieki zachęcające mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w zrównoważonych praktykach. Działanie klina reprezentuje proces cyrkularnej ekonomii. Na każdym etapie procesu kładziemy nacisk na ekologiczną edukację, dlatego obiekty warsztatowe są ważną częścią założenia oraz jak sądzimy, przyszłością zdrowo funkcjonujących społeczności.Dodatkowo, osiedle zapewnia strefy co-workingowe, aby sprostać potrzebom pracy zdalnej i zachęcić mieszkańców do współpracy i dzielenia się wiedzą.