Przedmiotem konkursu architektonicznego, zorganizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, było nowe zagospodarowanie placu Juliusza Kosaka, ale też studialne opracowanie przebudowy terenów wokół dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka. Plac Kossaka ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa, w tym na Wawel i bulwary wiślane, (…) ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów – czytamy w założeniach.
W 10-osobowym jury zasiedli architekci Marcin Brataniec (przewodniczący), Katarzyna Kozień-Kornecka, Dorota Rudawa, Witold Zieliński, Mikołaj Kornecki, Paweł Wieczorek i Barbara Kaźmirowicz, a także Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Spośród 11 prac nadesłanych na konkurs za najlepszą uznano tę przygotowaną przez biuro ngo + pasierbinski (zespół w składzie: Piotr Pasierbiński, Duc Ngo). Silna, wyrazista kompozycja koła-enklawy zieleni porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś willa Kossakówka. Geometryczna forma oraz jej topografia otwierają najważniejsze widoki i osie kompozycyjne oraz porządkują komunikację i funkcje placu – czytamy w uzasadnieniu.
Kompozycja zieleni to poetyckie nawiązanie do palety malarskiej Kossaka, gdzie zamiast farb użyto składniki polskiego krajobrazu – wodę, łąki i drzewa. Autorzy w części studialnej w obszarze ul. Retoryka wprowadzają w interesujący sposób wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy, które jako odbicia w taflach wody stają się przewodnikiem po architekturze. Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy – tłumaczyli sędziowie.
Jury postanowiło nie przyznawać drugiej nagrody. Trzecią otrzymała natomiast pracownia studio4SPACE z Krakowa (zespół w składzie: Bartosz Dendura, Martyna Mądry, Katarzyna Przybyło, Tomasz Obara, Lukas Olma, Sylwia Chudzik, Julian Wandzilak) za odważną ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Doceniono próbę stworzenia wnętrza, z którego otwierają się widoki na Wawel, Kossakówkę oraz w kierunku ul. Retoryka. Autorzy pracy położyli duży nacisk na rozwiązania proekologiczne wykorzystujące elementy NBS – uzasadniali sędziowie.Wszystkie nadesłane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej, która prezentowana jest do 31 grudnia w siedzibie krakowskiego oddziału SARP przy pl. Szczepańskim 6.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!