Architektura MuratorKonkursyPrzebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: konkurs SARP

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: konkurs SARP

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłasza konkurs na przebudowę placu Kossaka. Przewidziano likwidację parkingu i istniejących pawilonów gastronomiczno-handlowych, by powstała tu nowa zielona enklawa z widokiem na Wawel i bulwary wiślane.

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: konkurs SARP
Fragment placu Juliusza Kossaka w Krakowie; fot. materiały konkursowe

Przedmiotem konkursu architektonicznego jest nowe zagospodarowanie placu Juliusza Kosaka, ale też studialne opracowanie przebudowy terenów wokół dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka. Plac Kossaka ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa, w tym na Wawel i bulwary wiślane, (…) ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów – czytamy w założeniach.

W 9-osobowym jury zasiadają architekci Marcin Brataniec (przewodniczący), Katarzyna Kozień-Kornecka, Dorota Rudawa, Witold Zieliński, Mikołaj Kornecki i Barbara Kaźmirowicz, a także Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Pula nagród wynosi 80 tys. zł (pierwsze miejsce: 40 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, drugie: 25 tys. zł, trzecie: 15 tys. zł). Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 15 września, składanie prac – do 17 listopada, planowane rozstrzygnięcie – do 26 listopada. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.sarp.krakow.pl.

Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.