Architektura MuratorKonkursyPrzebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP

Plac Kossaka w Krakowie czekają duże zmiany. Przewidziano likwidację parkingu i istniejących pawilonów gastronomiczno-handlowych, by powstała tu nowa zielona enklawa z widokiem na Wawel i bulwary wiślane. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie wyniki konkursu na zagospodarowanie tego miejsca.

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: konkurs SARP
Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie, proj. ngo + pasierbinski, I nagroda

Przedmiotem konkursu architektonicznego, zorganizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, było nowe zagospodarowanie placu Juliusza Kosaka, ale też studialne opracowanie przebudowy terenów wokół dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka. Plac Kossaka ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa, w tym na Wawel i bulwary wiślane, (…) ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów – czytamy w założeniach.

W 10-osobowym jury zasiedli architekci Marcin Brataniec (przewodniczący), Katarzyna Kozień-Kornecka, Dorota Rudawa, Witold Zieliński, Mikołaj Kornecki, Paweł Wieczorek i Barbara Kaźmirowicz, a także Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Spośród 11 prac nadesłanych na konkurs za najlepszą uznano tę przygotowaną przez biuro ngo + pasierbinski (zespół w składzie: Piotr Pasierbiński, Duc Ngo). Silna, wyrazista kompozycja koła-enklawy zieleni porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś willa Kossakówka. Geometryczna forma oraz jej topografia otwierają najważniejsze widoki i osie kompozycyjne oraz porządkują komunikację i funkcje placu – czytamy w uzasadnieniu.

Kompozycja zieleni to poetyckie nawiązanie do palety malarskiej Kossaka, gdzie zamiast farb użyto składniki polskiego krajobrazu – wodę, łąki i drzewa. Autorzy w części studialnej w obszarze ul. Retoryka wprowadzają w interesujący sposób wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy, które jako odbicia w taflach wody stają się przewodnikiem po architekturze. Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy – tłumaczyli sędziowie.

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP
Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie, proj. ngo + pasierbinski, I nagroda, widok od ul. Powisle i Zwierzynieckiej

Jury postanowiło nie przyznawać drugiej nagrody. Trzecią otrzymała natomiast pracownia studio4SPACE z Krakowa (zespół w składzie: Bartosz Dendura, Martyna Mądry, Katarzyna Przybyło, Tomasz Obara, Lukas Olma, Sylwia Chudzik, Julian Wandzilak) za odważną ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Doceniono próbę stworzenia wnętrza, z którego otwierają się widoki na Wawel, Kossakówkę oraz w kierunku ul. Retoryka. Autorzy pracy położyli duży nacisk na rozwiązania proekologiczne wykorzystujące elementy NBS – uzasadniali sędziowie.

Wszystkie nadesłane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej, która prezentowana jest do 31 grudnia w siedzibie krakowskiego oddziału SARP przy pl. Szczepańskim 6.

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP
Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE, III nagroda, widok od strony ul. Retoryka

Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Władze Warszawy rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta Stołeczny ratusz rozstrzygnął kolejny konkurs na zmiany w samym sercu miasta – w rejonie ulic Złotej i Zgoda. To kolejny etap tworzenia Nowego Centrum Warszawy.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca