Punkt widokowy na placu Defilad: wyniki konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury

Punkt widokowy na placu Defilad: wyniki konkursu

2019-09-13 18:35

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło wyniki konkursu na projekt tymczasowego punktu widokowego zlokalizowanego bezpośrednio przy placu budowy swojej nowo powstającej siedziby. Zwyciężyła praca przygotowana przez pracownię 94 Studio z Poznania.

W czerwcu rozpoczęła się długo wyczekiwana realizacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners. Aby umożliwić mieszkańcom śledzenie postępu prac, placówka ogłosiła konkurs na projekt tymczasowego punktu widokowego zlokalizowanego bezpośrednio przy placu budowy. Obiekt będzie też pełnił funkcję pawilonu informacyjnego, przybliżającego założenia architektoniczne i samą ideę muzeum.

W jury znaleźli się: Mikołaj Mundzik, reprezentujący Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Małgorzata Nowaczyk, przedstawicielka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Szymon Wojciechowski, reprezentujący biuro APA Wojciechowski, które pełnić będzie funkcję lokalnego partnera pracowni Thomas Phifer and Partners, oraz Justyna Siemiradzka, przedstawicielka firmy Warbud, generalnego wykonawcy.

Szukaliśmy projektu pobudzającego intelektualnie i angażującego, o intrygującej formie, która zachęcałaby do wejścia oraz zapoznania się z informacjami o muzeum i jego budowie – czytamy w informacji prasowej. Spośród 33 zgłoszeń sędziowie wybrali pracę poznańskiego zespołu z 94 Studio (Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński).

Zaproponowany w zwycięskiej pracy obiekt ma formę ramy umieszczonej na podwyższeniu o konstrukcji sześciennej kratownicy, na której oparta jest platforma umożliwiająca podglądanie budowy. Rama do patrzenia – główna inspiracja projektu – symbolizuje instytucję muzeum, ale też odnosi się do tradycji historii sztuki, w której rama interpretowana jest jako finalna część dzieła –uzasadniają sędziowie. Jury doceniło prostotę rozwiązań, ale zwróciło też uwagę, że większość materiałów użytych do realizacji punktu widokowego będzie można w przyszłości wykorzystać powtórnie lub poddać recyklingowi.

Sędziowie przyznali też trzy wyróżnienia – dwumiesięczne staże w muzeum oraz firmach Warbud i APA Wojciechowski. Otrzymali je: Agata Holdenmajer i Hugon Kowalski; Martyna Rowicka i Michał Michałowski oraz Tomasz Czuban. Realizacja zwycięskiego projektu punktu widokowego na placu Defilad rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Wystawę prac pokonkursowych będzie można oglądać w tymczasowej siedzibie MSN przy ul. Pańskiej od 2 do 20 października.

O budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie piszemy szerzej we wrześniowym numerze „A-m”.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl