Ruszył konkurs na modelowy budynek wielorodzinny w programie Mieszkanie Plus

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment ilustracji Marcina Mokierów-Czołowskiego wykorzystanej na okładce „Architektury-murator” nr 02/2017

Ruszył konkurs na modelowy budynek wielorodzinny w programie Mieszkanie Plus

2017-03-24 13:37

Spółka BGK Nieruchomości ogłosiła właśnie konkurs na projekt modelowego budynku wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie tylko do 20 kwietnia. W jury m.in. Stanisław Niemczyk, Aleksander Wołodarski, Witold Zandfos, Ryszard Gruda i Magdalena Wrzesień.

Mieszkanie Plus jest rządowym programem zakładającym m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Za jego realizację odpowiada BGK Nieruchomości S.A., spółka Banku Gospodarstwa Krajowego, która ogłosiła właśnie dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt modelowego budynku mieszkalnego. Jak czytamy na stronie organizatora: BGK Nieruchomości czeka na innowacyjne pomysły konstrukcyjne i nowatorskie rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy. Prace finalistów mają szansę na wdrożenie w ramach realizowanego przez spółkę programu Mieszkanie Plus. Modelowe domy powinny być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie,  a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za m2. Partnerami konkursu są Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, a w jego jury zasiadają: Mirosław Barszcz, prezes zarządu BGKN (przewodniczący), architekt Stanisław Niemczyk (sędzia referent), architekt Aleksander Wołodarski, Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGKN, architekt Witold Zandfos, architekt Ryszard Gruda, Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGKN, architekt Magdalena Wrzesień oraz Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGKN.

W pierwszym etapie oceniana będzie koncepcja modelowej zabudowy wielorodzinnej dla teoretycznej lokalizacji, w drugim – szczegółowe rozwiązania architektoniczne z użyciem nowoczesnych technologii dla konkretnych miejsc. Na potrzeby konkursu architekci mogą przyjąć dowolną technologię realizacji budynku. Nie ukrywamy jednak, że interesują nas przede wszystkim rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniające wykonawstwo i ograniczające czasochłonność prac budowlanych ― mówił Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości, podczas ogłoszenia konkursu. Pula nagród wynosi 180 tys. zł. Przewiduje się, że za pierwsze miejsce architekci otrzymają 50 tys. zł, za drugie – 40 tys. zł, a za trzecie – 30 tys. zł. Zaplanowano ponadto przyznanie trzech wyróżnień w wysokości po 20 tys. zł. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy złożyć do 20 kwietnia 2017 roku. Na 27 kwietnia BGK Nieruchomości planuje spotkanie zakwalifikowanych projektantów z producentami, połączone z prezentacją zgłoszonych technologii prefabrykacji. Zgłaszanie prac przewidziano do 26 czerwca, a rozstrzygnięcie12 września. Aktualne informacje oraz regulamin dostępne tu.

Konkurs został objęty patronatem "Architektury-murator".