Architektura MuratorKonkursySpołeczny wpływ projektowania. Nagroda

Społeczny wpływ projektowania. Nagroda

IF SOCIAL IMPACT PRIZE to nowa nagroda dla projektów i przedsięwzięć, w których najważniejszy jest interes społeczny. Zgłoszenie jest bezpłatne, a pula nagród wynosi 50 tys. euro.

Społeczny wpływ projektowania. Nagroda

Propozycje mogą nadsyłać pracownie i studia projektowe, firmy, organizacje i instytucje publiczne. Poszukujemy współczesnych projektów, które odpowiadają na społeczne wyzwania naszych czasów. Mogą to być zarówno programy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), indywidualne inicjatywy, jak i specjalne przedsięwzięcia realizowane w dłuższym okresie. Naszym celem jest uczynienie bardziej zauważalnymi wielu różnorodnych społecznych działań oraz zaangażowania ludzi czy organizacji i uhonorowanie ich wysiłku. Jeśli możesz odpowiedzieć na jedno lub więcej z tych pytań „Tak”, powinieneś zgłosić swój projekt: Czy odnosi się on do istotnego problemu? Czy prezentuje moralno-etyczne standardy? Czy wzmacnia relacje międzyludzkie? Czy stwarza pozytywne doświadczenie? Czy równoważą się w nim włożony wysiłek i wartość użytkowa? - piszą przedstawiciele hannowerskiej organizacji iF International Forum Design GmbH, która ustanowiła nagrodę. Projekty można zgłaszać do 15 listopada 2017 roku w następujących kategoriach: Life & Work, Health & Demographic Change, Places & Cities, Nature & Planet. Zgłoszone inicjatywy pojawiają się stronie www.ifworlddesignguide.com, gdzie również znajdują się wszystkie informacje o nagrodzie.

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu! W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.
Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu Rejestracja na tegoroczny European Youth Event zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze możesz wziąć udział w tym najważniejszym wydarzeniu dla młodych europejskich aktywistów. Wystarczy, że zamieścisz na Instagramie zdjęcie z odpowiednim hasztagiem.
Instrukcja dla aktywisty Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.
V Kongres Ruchów Miejskich Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
Architektura skłotu A co byłoby gdyby to prawo do tanich mieszkań i życia, a nie prywatna własność stały się priorytetem rozwoju miasta? - zastanawiają się twórcy projektu badawczego i prezentowanej w Rotterdamie wystawy poświęconej skłotom.
Samorządy buntowników W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych. W tym numerze, pół roku po wyborach, przypominamy, co postulowali aktywiści, zastanawiamy się, jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.