Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa

i

Autor: Archiwum Architektury Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i fragment jej pracy

Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa

2022-04-08 17:13

Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.

Konkurs studencki pod hasłem „Co wiesz o ekobudownictwie” zorganizowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z warszawskim oddziałem SARP. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie proekologicznych rozwiązań, które – w ich opinii – mogą w największym stopniu wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. W 4-osobowym jury zasiedli architekci Anna Tofiluk (przewodnicząca), Jan Dowgiałło i Mateusz Płoszaj-Mazurek, a także Iwona Staruchowicz z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Funkcję sekretarza pełniła Paula Wasiak.Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autorka przygotowała infografikę, w czytelny sposób objaśniającą korzyści płynące z wykorzystania w architekturze betonu konopnego i fotowoltaicznych ogniw perowskitowych. Oba rozwiązania nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa – czytamy w uzasadnieniu. To nie jedyna nagroda, którą w ostatnim czasie zdobyła Dominika Bednarek. Młodą projektantkę doceniło też niedawno jury międzynarodowego konkursu Architecture at Zero 2021. Praca autorki zwyciężyła w kategorii studenckiej, pokonując kilkaset projektów z całego świata.

Czytaj też: Projekt niskoemisyjnego osiedla autorstwa Dominiki Bednarek z nagrodą w konkursie Architecture at Zero

Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa

i

Autor: Archiwum Architektury Praca Dominiki Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, I miejsce

Drugie miejsce w konkursie Ministerstwa Klimatu przyznano Darii Bal z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Autorka przygotowała pracę pt. „Budownictwo cyrkularne”, w której porusza temat konieczności przekształcenia gospodarowania zasobami w model o obiegu zamkniętym. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego – uzasadniają sędziowie.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa

i

Autor: Archiwum Architektury Praca Darii Bal z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, II miejsce

Miejsce trzecie zajęła Julia Wiśniewska, również studentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jej grafikę doceniono za przekrojowe podjęcie tematu ekobudownictwa i ukazanie szeregu różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają, tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie. Praca pokazuje, że ekobudownicto może być rozumiane i osiągane za pomocą zróżnicowanych narzędzi. Na wyróżnienie zasługuje zwrócenie uwagi na kwestię gospodarki obiegu zamkniętego i dbałość o bioróżnorodność – zapewnienie miejsc gniazdowania pszczół.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa

i

Autor: Archiwum Architektury Praca Julii Wiśniewskiej z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, III miejsce

Na miejsce czwartym uplasował się z kolei Mateusz Marchewka, student Uczelni Łazarskiego. Autor przygotował krótki film opowiadający o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.

ZAPISZ SIĘ