Architektura MuratorKonkursyStudio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova

Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova

Poznaliśmy laureatów  tegorocznej edycji konkursu Czasu Gdyni na najlepsze realizacje w mieście. W kategorii Architektura zwyciężył kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova studia Kwadrat. Wyróżnienia dla Arch-Deco i Wolski Architekci.

Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova
Zespół mieszkaniowo-usługowy Portova w Gdyni, proj. Studio Architektoniczne Kwadrat

Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych inwestycji, które w istotny sposób wpływają na rozwój miasta rozdawane są od 1995 roku. Nagrodę przyznaje przewodniczący Rady Miasta w konsultacji z kapitułą, w której skład wchodzą radni, samorządowcy oraz przedstawiciele gdyńskich środowisk naukowych i architektonicznych. W tym roku nagrodę główną w kategorii Architektura otrzymało Studio Architektoniczne Kwadrat za kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova przy ul. Węglowej 22 (inwestor: Invest Komfort).

Czytaj też: Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni |

Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta zespołu, widoczna z ulicy Świętojańskiej, domyka dziś perspektywę placu Kaszubskiego. Na dachu wieży znajduje się zielony taras widokowy dla mieszkańców, skąd można podziwiać panoramę całego Trójmiasta. Staraliśmy się nadać budynkowi charakter, który w sposób twórczy nawiązuje do gdyńskiego modernizmu. Chcieliśmy zrobić to w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki – mówi architekt Jacek Droszcz ze studia Kwadrat. Śródmieście Gdyni do tej pory kończyło się na placu Kaszubskim. Poczuliśmy, że możemy przesunąć tę granicę kawałek dalej. Architektura Portovej nie miała ulegać trendom, nie miała ulegać modom. To miał być budynek, który będzie starzał się godnie, z szacunkiem do tego, co było wcześniej – dodaje Michał Ciomek, dyrektor Działu Przygotowania Projektów firmy Invest Komfort.

Wyróżnienia w konkursie Czas Gdyni przypadły w tym roku Jerzemu Wolskiemu za budynek usługowy przy ul. Abrahama 5 oraz Zbigniewowi Reszce i Michałowi Baryżewskiemu z Arch-Deco za zespół budynków mieszkalno-handlowo-usługowych Yacht Park przy ul. Arkadiusza Rybickiego 2 i 4. W kategorii Inwestycja nagrodzono  spółkę WRI Investment za obiekt Chylonia Business Park przy ul. Puckiej 5, natomiast wyróżnienia otrzymały BMG Goworowski za salon Mercedes-Benz BMG Goworowski przy ul. Łużyckiej 9 oraz Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” za budynek usług pomocy przy ul. Strzelców 28.

Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova
Zespół mieszkaniowo-usługowy Portova w Gdyni, proj. Studio Architektoniczne Kwadrat

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs
Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.