Architektura MuratorKonkursyStudio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova

Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova

Poznaliśmy laureatów  tegorocznej edycji konkursu Czasu Gdyni na najlepsze realizacje w mieście. W kategorii Architektura zwyciężył kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova studia Kwadrat. Wyróżnienia dla Arch-Deco i Wolski Architekci.

Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova
Zespół mieszkaniowo-usługowy Portova w Gdyni, proj. Studio Architektoniczne Kwadrat

Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych inwestycji, które w istotny sposób wpływają na rozwój miasta rozdawane są od 1995 roku. Nagrodę przyznaje przewodniczący Rady Miasta w konsultacji z kapitułą, w której skład wchodzą radni, samorządowcy oraz przedstawiciele gdyńskich środowisk naukowych i architektonicznych. W tym roku nagrodę główną w kategorii Architektura otrzymało Studio Architektoniczne Kwadrat za kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova przy ul. Węglowej 22 (inwestor: Invest Komfort).

Czytaj też: Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni |

Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta zespołu, widoczna z ulicy Świętojańskiej, domyka dziś perspektywę placu Kaszubskiego. Na dachu wieży znajduje się zielony taras widokowy dla mieszkańców, skąd można podziwiać panoramę całego Trójmiasta. Staraliśmy się nadać budynkowi charakter, który w sposób twórczy nawiązuje do gdyńskiego modernizmu. Chcieliśmy zrobić to w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki – mówi architekt Jacek Droszcz ze studia Kwadrat. Śródmieście Gdyni do tej pory kończyło się na placu Kaszubskim. Poczuliśmy, że możemy przesunąć tę granicę kawałek dalej. Architektura Portovej nie miała ulegać trendom, nie miała ulegać modom. To miał być budynek, który będzie starzał się godnie, z szacunkiem do tego, co było wcześniej – dodaje Michał Ciomek, dyrektor Działu Przygotowania Projektów firmy Invest Komfort.

Wyróżnienia w konkursie Czas Gdyni przypadły w tym roku Jerzemu Wolskiemu za budynek usługowy przy ul. Abrahama 5 oraz Zbigniewowi Reszce i Michałowi Baryżewskiemu z Arch-Deco za zespół budynków mieszkalno-handlowo-usługowych Yacht Park przy ul. Arkadiusza Rybickiego 2 i 4. W kategorii Inwestycja nagrodzono  spółkę WRI Investment za obiekt Chylonia Business Park przy ul. Puckiej 5, natomiast wyróżnienia otrzymały BMG Goworowski za salon Mercedes-Benz BMG Goworowski przy ul. Łużyckiej 9 oraz Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” za budynek usług pomocy przy ul. Strzelców 28.

Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova
Zespół mieszkaniowo-usługowy Portova w Gdyni, proj. Studio Architektoniczne Kwadrat

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs
Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.
10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022 Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.