Architektura MuratorProjektyApartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni

Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni

W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.

Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni
Rezydencja Plac Kaszubski Gdynia, skrzyżowanie ul. Jana Z Kolna i pl. Kaszubski
AutorzyArch-Deco
InwestorYareal
Powierzchnia użytkowa3300.0 m²
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022

Rezydencja Plac Kaszubski zaoferuje 38 mieszkań o powierzchni od 40 do 170 m². Siedmiokondygnacyjny budynek, którego inwestorem jest firma Yareal, stanie u zbiegu ulicy Jana z Kolna oraz placu Kaszubskiego w samym centrum Gdyni. Od strony skrzyżowania autorzy zaproponowali narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Zastosowano w nim duże tafle giętego szkła.

Rejon placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta – mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel pracowni Arch-Deco. To tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jej serce. Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie bezpośrednio z elegancko odnowionym i zagospodarowanym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd powstającej kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu – dodaje.

Czytaj też: DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych |

Jak na „Białe Miasto” przystało, budynek utrzymano w jasnej kolorystyce. Do wykończenia elewacji od strony placu Kaszubskiego użyte zostaną spieki kwarcowe. Od strony ulicy Jana z Kolna, gdzie znajdzie się główne wejście do budynku, fasada przybiera nieco bardziej surową formę. Uwagę zwracają tu geometryczne podziały bryły i pasy szerokich balkonów, podkreślone stalowymi balustradami w kolorze antracytu. Wycofanie najwyższej kondygnacji względem lica elewacji nadało budynkowi lekkość i umożliwiło zaprojektowanie obszernych tarasów (do 68 m²) przynależących do apartamentów.

Części wspólne, jak wejście do budynku, klatki schodowe, strefy wind czy korytarze, również cechuje dbałość o detal. Wprowadziliśmy do wnętrz m.in. wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku – mówi Paweł Kwiecień, architekt odpowiedzialny za tę sferę projektu. Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się niejako kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć m.in. poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby i na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy, stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie – tłumaczy architekt.

Pod względem funkcjonalnym budynek podzielony został na trzy strefy. W parterze, w podcieniu nadwieszenia, mieścić się będą cztery lokale usługowe, dostępne bezpośrednio z placu oraz ulicy. Na piętrach 1-5 zaprojektowano mieszkania o rożnej wielkości, z których każde wyposażone będzie w balkon, taras lub loggię. Na ostatniej kondygnacji znajdą się apartamenty o metrażach od 100 do ponad 160 m². Ponadprzeciętna wysokość wszystkich mieszkań, sięgająca 3 metrów, oraz duże okna zamontowane na poziomie podłogi optymalnie doświetlą wnętrza i podkreślą walory widokowe lokalizacji.

W dostępnym tylko dla mieszkańców podwórku zlokalizowanym na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw oraz ukrytym wjazdem do garażu podziemnego. Łączna powierzchnia użytkowa lokali w Rezydencji Plac Kaszubski to około 3300 m². Zakończenie realizacji planowane jest na 2022 rok.

MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej
MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej Jest już prawomocne pozwolenie na budowę nowej siedziby teatru TR Warszawa według projektu biura Thomas Phifer and Partners. Tymczasem po sąsiedzku trwa realizacja gmachu  Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorstwa tej samej pracowni. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z placu budowy.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
Oliva Koncept projektu Arch-Deco Dobiegła końca realizacja osiedla Oliva Koncept w Gdańsku według projektu Arch-Deco. W ramach pierwszego etapu powstało sześć kameralnych budynków o elewacjach wykończonych ceramiczną okładziną [GALERIA].
Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco Zakończył się II etap budowy Parku Centralnego w Gdyni projektu Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni.
Psychologia architektury: o wpływie architektury na emocje Henning Larsen, Arch-Deco, Roark Studio, Iliard, Ideograf Czym właściwie jest psychologia architektury? Jak rozumieją ją projektanci? Jakie zabiegi wywołujące emocje i wpływające na nastrój użytkowników stosują? Odpowiadają przedstawiciele pracowni Henning Larsen Architects, Arch-Deco, Roark Studio, Ideograf i Iliard Architecture & Project Management.