Architektura MuratorKonkursyTwój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej

Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.

Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej
Dolistowo Stare, pow. moniecki, okno z okiennicami, zdobione nadokiennikiem; fot. A. Gaweł, materiały konkursowe

Trwa kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „Twój dom – dialog z tradycją”,  którego celem jest stworzenie wzorców architektury mieszkaniowej charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski. Tym razem Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje go wspólnie z białostockim oddziałem SARP, a zadaniem uczestników jest opracowanie projektu wolno stojącego domu jednorodzinnego wpisującego się w tradycyjny krajobraz województwa podlaskiego. Projektanci zmierzą się z kilkoma problemami. Jednym z ważniejszych jest fakt, że w województwie podlaskim gabaryty domów mieszkalnych są często dużo mniejsze niż gabaryty wygodnego domu dla czteroosobowej rodziny o współczesnych standardach. Właściwe wpisanie takiego domu w otoczenie niewielkich, tradycyjnych domów jest jednym z konkursowych wyzwań – czytamy w regulaminie.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno zawodowi architekci, jak i studenci. Pula nagród w kategorii dla profesjonalistów wynosi 60 tys. zł, a w kategorii studenckiej – 10 tys. zł. Termin składania prac upływa 25 listopada 2021 roku. W jury zasiadają m.in. architekci Maciej Miłobędzki (przewodniczący),  Joanna Porębska, Janusz Grycel, Agnieszka Guziejko, Mirosław Siemionow i Piotr Trojniel.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza przy okazji studentów architektury do udziału w warsztatach z projektowania regionalnego. W trakcie warsztatów chcemy zastanowić się nad ideą i sensownością powstawania architektury regionalnej, poznać elementy tradycji budowlanej poszczególnych regionów oraz wykonać koncepcję domu mieszkalnego przeznaczonego do konkretnego miejsca – zapowiadają organizatorzy.

Warsztaty odbędą się w dniach 22-24 października w okolicach Białegostoku (NID zapewnia transport z Białegostoku do miejsca warsztatów, a także zakwaterowanie i wyżywienie). Praca odbywać się będzie w zespołach dobranych drogą losowania. Zgłoszenia, zawierające imię i nazwisko, uczelnię i rok studiów, można nadsyłać do 12 października na adres: mliszewska@nid.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji o konkursie na stronie sarp-bialystok.org.

Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Autor: Piotr Prus
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.
Roca One Day Design Challenge: III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule on-line Już 8 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i architektów organizowany przez firmę Roca. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter cyfrowy. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej w zaledwie jeden dzień. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.