Architektura MuratorKonkursyTwój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej

Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.

Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej
Dolistowo Stare, pow. moniecki, okno z okiennicami, zdobione nadokiennikiem; fot. A. Gaweł, materiały konkursowe

Trwa kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „Twój dom – dialog z tradycją”,  którego celem jest stworzenie wzorców architektury mieszkaniowej charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski. Tym razem Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje go wspólnie z białostockim oddziałem SARP, a zadaniem uczestników jest opracowanie projektu wolno stojącego domu jednorodzinnego wpisującego się w tradycyjny krajobraz województwa podlaskiego. Projektanci zmierzą się z kilkoma problemami. Jednym z ważniejszych jest fakt, że w województwie podlaskim gabaryty domów mieszkalnych są często dużo mniejsze niż gabaryty wygodnego domu dla czteroosobowej rodziny o współczesnych standardach. Właściwe wpisanie takiego domu w otoczenie niewielkich, tradycyjnych domów jest jednym z konkursowych wyzwań – czytamy w regulaminie.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno zawodowi architekci, jak i studenci. Pula nagród w kategorii dla profesjonalistów wynosi 60 tys. zł, a w kategorii studenckiej – 10 tys. zł. Termin składania prac upływa 25 listopada 2021 roku. W jury zasiadają m.in. architekci Maciej Miłobędzki (przewodniczący),  Joanna Porębska, Janusz Grycel, Agnieszka Guziejko, Mirosław Siemionow i Piotr Trojniel.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza przy okazji studentów architektury do udziału w warsztatach z projektowania regionalnego. W trakcie warsztatów chcemy zastanowić się nad ideą i sensownością powstawania architektury regionalnej, poznać elementy tradycji budowlanej poszczególnych regionów oraz wykonać koncepcję domu mieszkalnego przeznaczonego do konkretnego miejsca – zapowiadają organizatorzy.

Warsztaty odbędą się w dniach 22-24 października w okolicach Białegostoku (NID zapewnia transport z Białegostoku do miejsca warsztatów, a także zakwaterowanie i wyżywienie). Praca odbywać się będzie w zespołach dobranych drogą losowania. Zgłoszenia, zawierające imię i nazwisko, uczelnię i rok studiów, można nadsyłać do 12 października na adres: mliszewska@nid.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji o konkursie na stronie sarp-bialystok.org.

Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.