Architektura MuratorKonkursyTwój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej

Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.

Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej
Dolistowo Stare, pow. moniecki, okno z okiennicami, zdobione nadokiennikiem; fot. A. Gaweł, materiały konkursowe

Trwa kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „Twój dom – dialog z tradycją”,  którego celem jest stworzenie wzorców architektury mieszkaniowej charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski. Tym razem Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje go wspólnie z białostockim oddziałem SARP, a zadaniem uczestników jest opracowanie projektu wolno stojącego domu jednorodzinnego wpisującego się w tradycyjny krajobraz województwa podlaskiego. Projektanci zmierzą się z kilkoma problemami. Jednym z ważniejszych jest fakt, że w województwie podlaskim gabaryty domów mieszkalnych są często dużo mniejsze niż gabaryty wygodnego domu dla czteroosobowej rodziny o współczesnych standardach. Właściwe wpisanie takiego domu w otoczenie niewielkich, tradycyjnych domów jest jednym z konkursowych wyzwań – czytamy w regulaminie.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno zawodowi architekci, jak i studenci. Pula nagród w kategorii dla profesjonalistów wynosi 60 tys. zł, a w kategorii studenckiej – 10 tys. zł. Termin składania prac upływa 25 listopada 2021 roku. W jury zasiadają m.in. architekci Maciej Miłobędzki (przewodniczący),  Joanna Porębska, Janusz Grycel, Agnieszka Guziejko, Mirosław Siemionow i Piotr Trojniel.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza przy okazji studentów architektury do udziału w warsztatach z projektowania regionalnego. W trakcie warsztatów chcemy zastanowić się nad ideą i sensownością powstawania architektury regionalnej, poznać elementy tradycji budowlanej poszczególnych regionów oraz wykonać koncepcję domu mieszkalnego przeznaczonego do konkretnego miejsca – zapowiadają organizatorzy.

Warsztaty odbędą się w dniach 22-24 października w okolicach Białegostoku (NID zapewnia transport z Białegostoku do miejsca warsztatów, a także zakwaterowanie i wyżywienie). Praca odbywać się będzie w zespołach dobranych drogą losowania. Zgłoszenia, zawierające imię i nazwisko, uczelnię i rok studiów, można nadsyłać do 12 października na adres: mliszewska@nid.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji o konkursie na stronie sarp-bialystok.org.

Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Autor: Piotr Prus
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.