Na początku września Skarb Państwa, Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Gorzów Wielkopolski ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego oraz Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Budynek zaplanowano na 2,5-hektarowej działce u zbiegu ulic Wał Okrężny oraz Trasa Nadwarciańska na tzw. Zawarciu. Według założeń powinien liczyć od 2 do 7 kondygnacji nadziemnych i dysponować powierzchnią około 8000 m².
W jury pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego zasiedli: Katarzyna Kasperczak, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze, Alicja Listwon, naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, Jacek Kozłowski, zastępca naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowegow Gorzowie Wielkopolskim, Agnieszka Fryziak, główny specjalista ds. zamówień publicznych IAS Zielona Góra oraz architekci Aleksandra Rybak, Andrzej Wójcik, LeszekHorodyski i Dariusz Górny.
Czytaj też: Dom Kultury i Urząd Gminy w Lubrzy |
Sędziowie oprócz nagród głównych przyznali też trzy wyróżnienia regulaminowe oraz dwa honorowe. Pierwsze miejsce i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało warszawskie biuro ARE Stiasny & Wacławek m.in. za adekwatne do charakteru instytucji kształtowanie formy obiektu, wyrafinowane budowanie tektoniki elewacji oraz czytelne i zoptymalizowane rozplanowanie funkcji. Inspiracji dla wyrazu architektonicznego obiektu autorzy poszukiwali wśród podobnych realizacji publicznych w regionie, które – jak tłumaczą – choć skromne, zawsze cechują się opanowaniem, wdziękiem i godnością. Odnieśli się też do przemysłowych tradycji okolicy.
Przyjęliśmy kwadratowy moduł urbanistyczny jako podstawę porządkowania nowych przestrzeni. Moduł jest zgodny z zasadami kształtowania obiektów przemysłowych zlokalizowanych dawniej na tym terenie. Są one postrzegane jako systemy wielkoskalowe, ale składają się z kompozycji pojedynczych brył, które tworzą wysokiej jakości przestrzenie. W ten sposób kompleks administracji skarbowej tworzy przepuszczalną tkankę urbanistyczną nowej dzielnicy, której poszczególne części skierowane są na zewnątrz – ku rzece oraz istniejącym ulicom i ciągom zabudowy, ale tworzą też wszechstronny system otwartych przestrzeni wewnątrz – tłumaczą. Architekci celowo odsunęli projektowaną kubaturę od nabrzeża. Z jednej strony dlatego, aby strefa ochrony wałów przeciwpowodziowych Zawarcia pozostała zielona i niezabudowana, z drugiej, by skontrastować ją z kamiennymi bulwarami śródmieścia.Zaprojektowany zespół składa się z kilku powiązanych przestrzennie elementów: reprezentacyjnego placu od strony rzeki, drewniano-kamiennej pergoli i budynku głównego z zielonym atrium pośrodku. Wewnątrz, estetycznie i funkcjonalnie kształtowane kolejne dziedzińce stanowią kontynuację policentrycznego systemu przestrzeni do ruchu, spotkań i wypoczynku. Dziedziniec przy części magazynowo garażowej jest funkcjonalną przestrzenią komunikacji, osłoniętą przed niepożądanymi spojrzeniami przez skrzydła otaczającego go budynku. Dziedziniec przy wejściu pracowniczym od strony parkingu jest wykorzystany jako zbiornik retencyjny wód deszczowych, pełniąc jednocześnie funkcje strefy relaksu pracowników – czytamy w założeniach autorskich.
Drugą nagrodę otrzymało AC Studio Jacek Sołgała Jarosław Romański z Ponania za promocję dobrego wzorca w zakresie rozwiązań ekologicznych, m.in. poprzez zaproponowane retencjonowanie wód opadowych oraz systemy fotowoltaiczne, a trzecie Kuryłowicz & Associates za nowoczesną i unikalną, ale stonowaną w formie architekturę. Wyróżniono projekty pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci, Federacyjnego Biura Architektonicznego ze Szczecina oraz firmy Indo z Krakowa. Honorowe wyróżnienia powędrowały zaś do dwóch katowickich pracowni: M.O.C. Architekci i Czora & Czora.