Architektura MuratorKonkursyW Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny

W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny

Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.

W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny
Budynek Instytutu Ekspertyz Sądowych przy ul. Westerplatte w Krakowie; fot. Zygmunt Put (Zetpe0202) / CC BY-SA 4.0

Nowy budynek dla Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie zaplanowano przy ulicy Śniadeckich 12, w pobliżu dawnego zespołu klinik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W założeniu będzie on stanowił drugą siedzibę placówki. Na projekt obiektu Instytut we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs architektoniczny. W nowej siedzibie znajdą się m.in. dział biologiczny, dział toksykologiczny, dział chemiczny, część konferencyjna z salą na 200 osób i część biurowa. Z uwagi na charakter obiektu układ konstrukcyjny ma kluczowe znaczenie dla swobodnej aranżacji przestrzeni laboratoryjnych celem zapewnienia odpowiedniej szerokości ciągów komunikacyjnych – czytamy w wytycznych.

W skład 9-osobowego jury wchodzą architekci: Magdalena Kozień-Woźniak (przewodnicząca), Piotr Wróbel, Roman Dziedziejko i Witold Zieliński, a także reprezentujący inwestora: mecenas Jerzy Bacz, Tomasz Kupiec, kierownik Pracowni Genetyki Sądowej, Edyta Rzeszuto, kierowniczka Działu Organizacji i Zarządzania, Karolina Sekuła, kierowniczka Pracowni Badania Alkoholu i Narkotyków i Grzegorz Zadora, kierownik Pracowni Badania Mikrośladów.

Pula nagród wynosi 135 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 30 tys. zł, za miejsce drugie 20 tys. zł, a za miejsce trzecie 10 tys. zł. Dodatkowo dla uczestników, którzy zostaną zaproszeni do etapu drugiego zaplanowano nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł. Maksymalny koszt realizacji inwestycji oszacowano na 103 mln zł, a koszt wykonania usługi na podstawie wybranej pracy na maksymalnie 5,25% łącznego kosztu realizacji.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 10 marca, składania opracowań studialnych w etapie pierwszym – 5 maja, a składania prac w etapie drugim – 14 lipca. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na 3 sierpnia 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.sarp.krakow.pl.

W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny
Teren inwestycji przy ulicy Śniadeckich 12 w Krakowie. W centrum budynek przeznaczony do wyburzenia. W przyszłości powstanie tu nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych; fot. materiały konkursowe
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt ekologicznego domu z ogrodem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: wyniki konkursu SARP Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie Rynku w Opolu. Władze miasta przeprowadziły go we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.