Architektura MuratorKonkursyW Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?

Baseny odkryte i kryte, strefa SPA z saunami, ogród zimowy, wielotorowe zjeżdżalnie oraz zielone tarasy na dachu. To wszystko już wkrótce zaoferuje aquapark w Stalowej Woli. Konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia TKHolding

W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda

Dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy zespołu pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli zorganizowały władze miasta. Zadaniem uczestników było zaproponowanie przebudowy istniejącego obiektu przy ulicy Hutniczej wraz z zagospodarowanie otoczenia, gdzie zaplanowano m.in. baseny odkryte wyposażone w urządzenia i elementy rekreacyjne, strefę sportową i gastronomiczną. W 6-osobowym jury pod przewodnictwem architekta Sebastiana Dobiesza znaleźli się inżynierowie i osoby odpowiadające za utrzymanie obiektu: Wiesław Smolec, Anna Grajper, Przemysław Zębala, Grzegorz Domański i Jacek Kujawski.

Do drugiego etapu sędziowie zaprosili trzy zespoły: TKHolding, Rysy Architekci oraz Paweł Tiepłow – Pracownia Projektowa. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęło biuro TKHolding (zespół w składzie: Andrzej Truszczyński, Paweł Kobierzewski, Maciej Obszański, Dominik Kowalski; współpraca: Dagmara Iwańska, Patryk Prychodko, Sara Sieradzka, Natalia Rodak, Michał Gałuszka). Architekci zaplanowlai obiekt składający się z trzech głównych części, odpowiadających poszczególnym strefom funkcjonalnym.

Czytaj też: Wodny Park Tychy projektu TKHolding |

Jak tłumaczą, nowo projektowany budynek uzupełnia kompozycyjnie najbardziej charakterystyczny fragment istniejącego kompleksu – uniesioną formę trybun hali sportowej. Kluczowym założeniem dla projektu elewacji jest uwzględnienie i poszanowanie istniejącej formy budynku. Kompozycja składa się z dwóch elementów: bazy i górnego pasa – charakterystycznego nadwieszenia. Każdy z tych fragmentów ma swój unikatowy charakter – baza prosta w formie z jednocześnie wprowadzonym rytmem wytworzonym przez słupy podpierające trybuny. Górna część pokryta jest blachą w układzie pionowych, rytmicznych pasów, których zagęszczenie nadaje lekkość tej części elewacji – czytamy w założeniach.

W południowym skrzydle obiektu znajdzie się główna hala rekreacyjna, w której narożu zaprojektowano wieżę zjeżdżalni różnego typu, w centralnym – częściowo przeszklony basen ze specjalną tubą do nurkowania, a od północy – strefa saunarium, otwierająca widok na najbardziej atrakcyjny, zadrzewiony fragment działki.

W projektowanej przestrzeni funkcje zostały dobrane tak, aby istniała możliwość spędzenia w kompleksie długiego czasu bez ciągłego przechodzenia przez strefę wejściową. Przykładem może być przejście pomiędzy halą rekreacyjną a halą basenów sportowych, saunarium oraz połączenie strefy wejściowej z bezpośrednim dostępem i wglądem na antresole hali sportowej i basenowej – wyjaśniają autorzy.

Czytaj też: Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego |

W ramach zagospodarowania terenu zaproponowali jego częściowe otwarcie. Zaprojektowali „obwodnicę” wśród drzew dla ruchu pieszo-rowerowego, która łączyłaby się z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi wokół, a ponadto przewidzianą w regulaminie strefę sportu, baseny rekreacyjne zewnętrzne i strefę imprez plenerowych.

Obiekt będzie całoroczny, z możliwością rozbudowy, atrakcyjny dla dzieci, dorosłych i seniorów. Baseny w części rekreacyjnej dostosowane zostaną do potrzeb osób starszych, strefa SPA będzie realizowana w najwyższym standardzie. Postawiliśmy na komfort użytkowników, ale z ekonomicznymi rozwiązaniami technicznymi – mówi Andrzej Truszczyński, prezes zarządu TKHolding.

Władze miasta zapowiadają realizację aquaparku w Stalowej Woli do 2026 roku.

W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; widok od strony wschodniej
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; baseny zewnętrzne
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; widok od strony zachodniej
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; widok z lotu ptaka
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; saunarium
W Stalowej Woli powstanie najnowocześniejszy aquapark w Polsce?
Aquapark w Stalowej Woli, proj. TKHolding, I nagroda; hala basenowa
Basen w Piasecznie: wyniki konkursu Nowy basen w Piasecznie powstanie według projektu pracowni Macieja Popławskiego. Władze miasta i warszawski SARP rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt obiektu wraz z koncepcją zagospodarowania blisko 30 hektarów terenów zielonych wokół.
Nowa miejska pływalnia we Wrocławiu Przy ul. Polnej we Wrocławiu powstanie kompleks rekreacyjny z krytą pływalnią. Koncepcję obiektu na zlecenie władz miasta przygotowała Pracownia ASPA.
Tagi:
Mokradła Miejskie w Stalowej Woli: pracownia LAX na rzecz renaturalizacji podmokłych terenów w centrum miasta Na zlecenie władz Stalowej Woli wrocławskie biuro LAX (Laboratory for Architectural Experiments) opracowało wieloaspektową koncepcję mającą zwiększyć odporność miasta na zmiany klimatyczne. Projekt zakłada m.in. realizację ogrodu deszczowego, który odpowiadałby nie tylko za retencję wodną, ale też edukował użytkowników.
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Przestrzeń przyjazna dla wszystkich. 2. edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli Pod koniec września w Stalowej Woli rozpocznie się druga edycja festiwalu Dni Dizajnu. W programie m.in. wystawy kultowego polskiego wzornictwa, młodych polskich projektantów oraz konferencja "Stalowa Wola miasto przyszłości - przyszłość miasta"
Co ty pleciesz? Wkrótce nowa wystawa dizajnu w Stalowej Woli Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowuje nową wystawę wzornictwa; tym razem eksponaty łączyć będzie technika, w jakiej zostały wykonane