Architektura MuratorKonkursyWielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej: wyniki konkursu

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej: wyniki konkursu

Jeden z ikonicznych obiektów poprzemysłowych Górnego Śląska ma szansę zyskać nowe życie. Władze Rudy Śląskiej rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt adaptacji tzw. wielkiego pieca huty Pokój. Główną nagrodę zdobyła eM4 Pracowni Architektury Brataniec.

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej: wyniki konkursu
Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej, proj. eM4 Pracowni Architektury Brataniec, I nagroda
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.  
Latarnia Bytom – projekt Przema Łukasika na 25-lecie „A-m” Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” nieczynna elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.
Szombierki na liście 14 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu jest na niej jedynym obiektem z Polski.