Biuro Arup w Warszawie | Gdański Business Center, Warszawa, ul. Inflancka |
Autorzy: | Workplace, Dominika Zielińska, Małgorzata Romanowicz, Igor Łysiuk, Olga Szadkowska, Michał Pyka, Barbara Majerska |
Współpraca: | zespół Arup, Małgorzata Madalińska, Ireneusz Kołodziej, Agnieszka Królikowska, Marek Skorupa |
Inwestor: | Arup |
Generalny wykonawca: | Forbis Group |
Powierzchnia użytkowa: | 1800 m² |
Realizacja: | 2022 |
Najlepsze biuro 2023 roku znajduje się w Warszawie
FRAME Awards to międzynarodowy konkurs organizowany przez magazyn „Frame”. Zgłoszenia w 34 kategoriach, obejmujących zarówno różnego typu realizacje architektoniczne, jak i produkty, oceniane są co miesiąc przez specjalnie powołane jury. Spośród wszystkich laureatów raz na 12 miesięcy wybierane są najlepsze obiekty w danym roku.
W bieżącej edycji tytuł Small Office of the Year, czyli najlepszej przestrzeni pracy o powierzchni do 2000 m², zdobyły wnętrza firmy Arup w warszawskim biurowcu Gdański Business Center. Realizacja pracowni Workplace wykorzystuje nie tylko materiały i meble z odzysku, ale też wiele rozwiązań prototypowych i niestandardowych surowców, by wymienić tylko grzybnię, beton konopny, len czy wodorosty. Co nie mniej istotne, w proces projektowy od początku zaangażowani byli pracownicy Arup, zaprzyjaźnieni architekci i architektki z innych biur oraz eksperci z wielu, czasem na pozór zupełnie abstrakcyjnych dziedzin, jak neuronaukowcy czy znawcy roślin. Tworzenie przestrzeni stało się tym samym poligonem doświadczalnym w zakresie zrównoważonego rozwoju i projektowania cyrkularnego.
Ta realizacja jest dla nas wszystkich w branży niesamowitą demonstracją tego, gdzie i w jaki sposób powinniśmy podążać w naszej pracy – zwraca uwagę Lindsay Roth, jedna z jurorek FRAME Awards, a zarazem Design Director w pracowni architektonicznej Gensler. Świeży i żywy projekt, z autentycznymi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale bez rezygnacji z funkcjonalności i ergonomii – uzasadnia decyzję Thomas Danet, Design Director w Jones Lang LaSalle.
To już kolejna nagroda za proekologiczne podejście dla warszawskiego biura Arup. Kilka tygodni temu realizacja zwyciężyła w kategorii wnętrze w konkursie PLGBC Green Building Awards 2023.
Warszawskie biuro Arup, czyli wespół w zespół
Jak podkreślają autorzy, biuro Arup w Warszawie powstało z myślą o dobrostanie ludzi i planety. Jednym z najważniejszych zadań Workplace było w tym przypadku odpowiednie zaprojektowanie procesu, uszycie go na miarę celów Arup i zgodnie z naszymi wartościami – mówi Dominika Zielińska, co-CEO and futures designer w Workplace. Było dla nas ważne, żeby pokazać, jak ogromnym, światowej klasy potencjałem dysponujemy w naszym kraju – dodaje.
Architekci zaczęli od rozpoznania potrzeb pracowników. Następnie zaprosili ekspertów z firmy Impronta, specjalizującej się w badaniu wpływu przestrzeni na nasz umysł i układ nerwowy. Dzięki głębokiemu researchowi oraz selekcji teorii naukowych zdefiniowano wytyczne dotyczące kolorów, geometrii czy oświetlenia, które następnie wykorzystano w procesie projektowania – tłumaczą autorzy.
Do zaprojektowania oświetlenia zaprosili katowickie biuro QLab Laboratory of Light, do opracowania sufitu z papieru – wrocławskiego architekta Jerzego Łątkę, a do rozplanowania zieleni – studio NAS-DRA Conscious Design Pauliny Grabowskiej, która nie tylko wybrała gatunki pod względem korzystnego wpływu na samopoczucie pracowników, ale też stworzyła na terenie biura dwie zautomatyzowane, hydroponiczne farmy i przestrzeń do terapii światłem.
Co istotne, rozbiórka poprzedniej aranżacji została przeprowadzona w sposób selektywny. Ponowne wykorzystanie istniejących elementów konstrukcyjnych i instalacji pozwoliło zmniejszyć budżet realizacji o 20%. Architekci nawiązali też współpracę z warszawskim outletem Zero Waste Design. Dzięki temu – jak wyliczyli – około 90% mebli to te używane, pochodzące z drugiego obiegu.
Również sufity i wykładziny pochodzą w większości z odzysku lub z recyklingu. Nowe elementy wyprodukowano przede wszystkim z materiałów naturalnych i biodegradowalnych. Concession Europe zrealizowało zabudowy stolarskie, w tym konstrukcje z wykorzystaniem sklejki oraz aneksy socjalne, a także dostarczyło prototypy swoich budek akustycznych. Z grzybni oraz drewnianych stelaży powstały z kolei panele akustyczne Foresta opracowane przez Arup we współpracy z włoską firmą Mogu.
Nasza przyszłość zależy od dobrostanu ludzi i planety. Chcemy, żeby cały rynek oprócz mówienia o zrównoważonym rozwoju, w końcu przeszedł do działania. Ta realizacja pokazuje, że gdy łączy się zaufanie z odwagą, wszystko jest osiągalne – podsumowuje Dominika Zielińska.
Polecany artykuł: