Spis treści
- Nagroda specjalna dla osiedla TBS w Katowicach
- Ekologiczny budynek certyfikowany
- Budynek ekologiczny bez certyfikatu
- Projekty ekologiczny
- Studencki projekty ekologiczny
- Ekologiczna zabudowa wielorodzinna
- Ekologiczny budynek jednorodzinny
- Ekologiczna modernizacja
- Ekologiczny budynek sektora publicznego
- Zrównoważone wnętrze
- Zrównoważony Produkt Roku
- Zrównoważona Usługa Roku
- Ekologiczna inicjatywa miejska
Na początku października w Sound Garden Hotel w Warszawie odbyła się 13. edycja konferencji PLGBC Green Building Summit, poświęconej zrównoważonej architekturze. Na zakończenie spotkania ogłoszono wyniki konkursu konkursu PLGBC Green Building Awards 2023 na najbardziej proekologiczne realizacje, projekty i inicjatywy w Polsce.
W skład 14-osobowego jury weszli architekci, designerzy i eksperci zrównoważonego budownictwa: Maciej Chrzanowski, Katarzyna Czyżewska, Emilia Dębowska, Andrzej Gutowski, Wiktor Kowalski, Anna Kulińska, Agnieszka Labus, Michał Marszałek, Tomasz Pągowski, Przemysław Poszwa, Marta Promińska, Monika Szewczyk, Veronika Themerson, Justyna Tomaszewska i Hubert Wiśniewski.
Nagroda specjalna dla osiedla TBS w Katowicach
Sędziowie wybrali laureatów w 12 kategoriach. Przyznali też nagrodę specjalną: projektowi osiedle katowickiego TBS w Giszowcu autorstwa młodych architektek Kingi Bączyk i Magdaleny Orzeł-Rurańskiej z biura K3Xmore.
Projekt jest doskonałym przykładem perfekcyjnie przemyślanej realizacji mieszkaniowej TBS, której pozazdrościć mogłyby niejedne wysokobudżetowe prywatne inwestycje – uzasadniało jury. Z przedstawionych materiałów na szczególną uwagę zasługuje czysta, klarowna i przestronna architektura całego osiedla, pozwalająca na stworzenie komfortowej przestrzeni do mieszkania, dużych tarasów, ale i budowania społeczności czy po prostu spędzania czasu na zewnątrz – podkreślono. Osiedle TBS przy ul. Kosmicznej w Giszowcu jest obecnie w trakcie realizacji. Ma zostać oddane do użytku w trzecim kwartale 2025 roku.
Czytaj też: Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę |
Ekologiczny budynek certyfikowany
W kategorii ekologicznych budynków certyfikowanych nagrodzono wieżowiec Warsaw Unit (proj. Polsko-Belgijska Pracownia Architektury PROJEKT, inwestor: Ghelamco Poland). Warsaw Unit będzie pierwszym budynkiem w Polsce w 100% zasilanym czystą energią, dzięki wykorzystaniu farm fotowoltaicznych dewelopera. Dodatkowo w budynku zastosowano szereg rozwiązań, które optymalizują zużycie energii. Rozwiązania takie jak płyty antysmogowe, fasada kinetyczna modelowana siłą wiatru, lampy UV dezynfekujące przestrzeń i powietrze czy też nowoczesny system, który koncentruje się na zarządzaniu energią, zapewniając dokładne pomiary i funkcje monitorowania danych, to jedynie niektóre z rozwiązań, które wpływają na wysoką jakość obiektu – czytamy w uzasadnieniu.
Wyróżnienie w tej kategorii przypadło budynkowi P180 w Warszawie (proj. PRC Architekci, inwestor: Skanska).
Budynek ekologiczny bez certyfikatu
Za najlepszy budynek ekologiczny bez certyfikatu (lub precertyfikowany) sędziowie uznali szkołę podstawową z oddziałem przedszkolnym w Rogowie Sobóckim (proj. grupa 3303, inwestor: Gmina Sobótka). Jak wiadomo, edukacja to podstawa, a przykład zawsze jest lepszy niż wykład. Szkoła Podstawowa w Rogowie Sobóckim postawiła przed sobą bardzo ambitny plan – edukować przykładem – nie tylko uczniów, ale również całą lokalną społeczność. W nagrodzonym budynku wykorzystane zostały różnorodne rozwiązania, które w sposób kompleksowy odpowiadają na aktualne wyzwania – od sposobu pozyskania energii, przez wykorzystanie całej palety rozwiązań opartych na przyrodzie, do idei re- i upcyklingu – podkreśliło jury.
Wyróżnienie w tej kategorii przypadło budynkowi E w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu (proj. JEMS Architekci, inwestor: Skanska)
Projekty ekologiczny
W kategorii projektów ekologicznych zwyciężyła koncepcję parku Południowego w Gdańsku (proj. Rayss Group, Zieleniarium, inwestor: Gmina Miasta Gdańska). Nagrodzony projekt w zbalansowany sposób traktuje różne funkcje parku miejskiego. Zarówno funkcję społeczną (zróżnicowanie stref aktywności, zwiększenie dostępności terenu), jak również funkcję przyrodniczą, wyrażającą się poprzez ochronę istniejących siedlisk i występujących w parku gatunków roślin i zwierząt (wiszące pomosty, sposób oświetlenia). Co ważne, park miejski wykorzystuje istniejącą już strukturę roślinności i zakłada korzystanie z terenu w sposób nieszkodzący procesom przyrodniczym w siedliskach fauny i flory – uzasadniało jury.
Wyróżnienie zdobył projekt biblioteki publicznej ul. Kłosowej w Choszczówce (proj. Ambient, inwestor: Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy). Budynek jest już prawie gotowy. Do końca roku wykonawca ma uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie.
Studencki projekty ekologiczny
W kategorii projektów studenckich nagrodzono pracę EcoZone wykonaną przez Wojciecha Bandyka i Roksanę Gleizner z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. To kompleksu budynków, który w pełni spełnia najwyższe standardy ekologiczne w zakresie efektywności energetycznej, odpowiedzialnego zarządzania wodą, zrównoważonych materiałów, zrównoważonego transportu oraz zdrowia i komfortu użytkowników – zwracali uwagę sędziowie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał z kolei projekt Centrum Budownictwa Naturalnego autorstwa Moniki Żywieckiej.
Ekologiczna zabudowa wielorodzinna
Za najlepszą ekologiczną zabudowę wielorodzinną jury uznało osiedle Beauforta w Pogórzu koło Gdyni (proj. Rayss Group, inwestor: Euro Styl). Projekt osiedla Beauforta to przykład połączenia prostoty i nowoczesności z funkcjonalnością. Przykład niskonakładowej i efektywnej inwestycji deweloperskiej, wykorzystującej wielowymiarowość rozwiązań oraz mitygacji zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków, w całości opartej o wspieranie budowy i regeneracji zdrowej gleby oraz opartych o glebę i wodę ekosystemów – czytamy w uzasadnieniu.
W ramach osiedla powstały 24 kameralne, trzy- i czterokondygnacyjne bloki z usługami w parterach, przedszkolem oraz bogatą funkcją rekreacyjną z systemami retencji wód opadowych. Niska zabudowa pozwoliła stworzyć układ urbanistyczny w formie tematycznych kwartałów. Cieszę się, że mogłam zarazić idą tworzenia ogrodów deszczowych inwestora i że teraz możemy świętować docenienie tych rozwiązań, zarówno przez mieszkańców, jak i znamienite grono ekspertów branżowych – mówiła po ogłoszeniu wyników Joanna Rayss z pracowni Rayss Group.
Ekologiczny budynek jednorodzinny
W kategorii ekologicznych budynków jednorodzinnych sędziowie nie przyznali nagrodę. Wyróżniono natomiast dom Eutymia (proj. NF15).
Ekologiczna modernizacja
W dziedzinie najlepszych ekomodernizacji nagrodzono przebudowę dawnego domu wczasowego we Fromborku na hotel Narusa Leśna Przystań (proj. Studio4Space, inwestor: Eco-Masuria Invest). Przy modernizacji obiektu zwrócono szczególną uwagę na jego wydajność energetyczną. W obiekcie zastosowano system ogrzewania w postaci powietrznej pompy ciepła oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Redukcji zużycia energii sprzyja energooszczędne oświetlenie LED, zintegrowane z systemem inteligentnych, automatycznych wyłączników. Ponadto, na terenie obiektu znalazły się zbiorniki retencyjne, a zamiast trawników wysiano łąki kwietne. Dawną jadalnię przystosowano na salę konferencyjną, w której odbywają się̨ wydarzenia promujące ekologię dla gości kompleksu i okolicznych mieszkańców. Powstały leśne ścieżki, czatownie, boiska sportowe, hamaki – miejsca ogólnodostępne, co wspiera integrację turystów z lokalną społecznością̨ - uzasadniali sędziowie.
Ekologiczny budynek sektora publicznego
W kategorii ekologicznych budynków sektora publicznego przyznano dwie równorzędne nagrody. Otrzymały je budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni (proj. Gierbienis + Poklewski, inwestor: Nadleśnictwo Gdańsk) oraz Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie (proj. Kwadratura, inwestor: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego).
Ten pierwszy, zdaniem jury, jest znakomitym przykładem zrównoważonego budownictwa, które łączy harmonię z naturą, efektywność energetyczną i innowacyjne technologie. Budynek zbudowano w całości z drewna, w technologii tzw. drewna klejonego krzyżowo, zastosowano wiele zaawansowanych technologii, minimalizujących zużycie energii – panele fotowoltaiczne, systemy odzyskiwania ciepła, inteligentny system zarządzania energią. Budynek posiada także zaawansowane systemy zbierania i filtracji wody deszczowej, która wykorzystywana jest do podlewania roślin, a także urządzenia i technologie, minimalizujące zużycie wody: efektywne baterie, toalety o niskim zużyciu i systemy recyrkulacji – czytamy w uzasadnieniu.
Centrum Bioróżnorodności w Urwitałcie nagrodzono z kolei m.in. za udane połączenie architektury z naturalnym otoczeniem. W Centrum zastosowano wiele energooszczędnych rozwiązań – korzysta ono m.in. z wysokowydajnych instalacji grzewczych i chłodzących, które minimalizują zużycie energii i redukują emisję gazów cieplarnianych, zamontowano także panele fotowoltaiczne – opisywali sędziowie.
Zrównoważone wnętrze
Za najlepsze zrównoważone wnętrze jury uznało biura firmy Arup w budynku Gdański Business Center w Warszawie (proj. Workplace, inwestor: Arup). Doceniono bezprecedensową innowacyjność, pionierskość, interdyscyplinarność i co-designing realizacji. Wnętrza biura zostały zaprojektowane z myślą o dobrostanie ludzi i planety, włączając cały zespół pracowników od początku w proces projektowy, wspierając ich dobre nawyki, a w konsekwencji przyczyniając się do ich długiego i zdrowego życia – uzasadniało jury.
Cyrkularność to kolejny ważny filar projektu – użyto rozwiązań prototypowych, materiałów z odzysku (w tym po poprzednim najemcy), z drugiej ręki, materiałów z recyklingu, recyklingowalnych i naturalnych, które wpłynęły na obniżenie kosztów inwestycji. Projekt Biura Arup w Gdański Business Center to projekt przyszłości, odpowiada nie tylko na dzisiejsze wyzwania, ale także przyszłe związane ze zmieniającymi się potrzebami i stylami życia użytkowników. Wykracza poza istniejące wytyczne WELL w zakresie dobrostanu psychicznego i wskazuje kierunek tego, czym jest i czym w przyszłości będzie miejsce pracy – podkreślali jurorzy.
W tej kategorii wyróżniono wnętrza budynku w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo (proj. Gierbienis + Poklewski, inwestor: Nadleśnictwo Gdańsk).
Zrównoważony Produkt Roku
Tytuł Zrównoważonego Produktu Roku zdobył projekt wielorodzinnego budynku modułowego opracowany przez naukowców, projektantów i technologów z Politechniki Krakowskiej, spółki DMDmodular i Lightoffo. Jak zapowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, na którego zlecenie powstała koncepcja, ma on szansę stać się przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez rodzime samorządy. Wyjątkowy charakter tego wyjątkowego produktu, który de facto jest budynkiem (!), ma bardzo silny wpływ na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo, i w pełni zasłużył na miano Zrównoważonego Produktu Roku 2023 – czytamy w uzasadnieniu.
Czytaj też: Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo |
Wyróżniono zintegrowany system światła dziennego i sztucznego QLS wyprodukowany przez QLAB Laboratory of Light.
Zrównoważona Usługa Roku
W kategorii Zrównoważona Usługa Roku doceniono projekt Okno realizowany przez Fundację Brda. W ramach tej inicjatywy zbierano nieużywane okna z Polski, aby pomóc w odbudowie domów w Ukrainie. Twórcy projektu otrzymują nagrodę główną za wdrożenie w życie idei gospodarki o obiegu zamkniętym w najczystszej postaci, przy jednoczesnej trosce o kwestie społeczne – uzasadniali sędziowie.
Ekologiczna inicjatywa miejska
W ostatniej kategorii, najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska bądź gminna, nagrodzono Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” realizowane na zdewastowanym przyrodniczo terenie stolicy Małopolski przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości. Jury doceniło partycypacyjny proces projektowy angażujący mieszkańców, naukowców, przedstawicieli biznesu i środowisk społecznych, w wyniku którego na 26 hektarach powstała infrastruktura rekreacyjna aktywizująca mieszkańców. W ramach projektu zagospodarowano otoczenie największego z 14 zbiorników wodnych – wyrobisk powstałych po wydobyciu żwiru – podkreślali sędziowie.
Wyróżnienie przypadło projektowi Destinations – Miasta dla ludzi realizowanego przez firmę Echo Development w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Jak tłumaczyło jury, dzięki przedsięwzięciu, obejmującemu m.in. realizację Fuzji w Łodzi czy Browarów Warszawskich, zamknięte dotąd obszary, często z historyczną zabudową, zostają na nowo wkomponowane w miejską tkankę.