Architektura MuratorKonkursyWyłoniono finalistów konkursu Urban Quality Award 2011

Wyłoniono finalistów konkursu Urban Quality Award 2011

Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa na liście 4 finalistów konkursu Urban Quality Award (zorganizowanego w 2011 roku przez Eurohypo AG, przy udziale miesieczników „Topos" i „Architektury-murator"). W ramach uroczystego rozdania nagród, które odbędzie się 29 listopada we Frankfurcie, spośród finalistów wyłoniony zostanie zwycięzca.

Urban Quality Award 2011

Eurohypo: wyłoniono finalistów konkursu Urban Quality Award 2011

• Cztery projekty rozwoju miast na liście finalistów
• Ogłoszenie zwycięzcy 29 listopada

Eschborn, 17 października 2011. Informacja prasowa

Podobnie jak w ubiegłych latach, także w 2011 roku Eurohypo AG wspólnie z magazynami branżowymi „Topos" i „Architektura-murator" zorganizowało konkurs Urban Quality Award, promujący wyróżniające się projekty urbanistyczne zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.  Na początku października niezależne, międzynarodowe jury składające się z ekspertów w dziedzinie urbanistyki wyłoniło finalistów konkursu.

Nominowano łącznie cztery projekty, w tym trzy z Niemiec i jeden z Polski (Niemcy są siedzibą działającego na arenie międzynarodowej banku Eurohypo, Polska jest jednym z głównych obszarów działań). Zakres czterech nominowanych projektów, które wyprzedziły 90 innych kandydatów do nagrody, sięga od raczej skromnej koncepcji budowy parku w Berlinie po projekt zagospodarowania rynku w Krakowie, łączący przestrzeń publiczną z dziełami sztuki oraz miejscem pamięci.

Na liście finalistów jury umieściło następujące projekty:

• Park przy stacji Gleisdreieck, Berlin – Atelier Loidl, Berlin;
• Hannover City+ 2020, Hanower – JBBUG johannes böttger büro urbane gestalt
Landschaftsarchitekten; ASTOC, Kolonia;
• Plac Bohaterów Getta, Kraków – Biuro Projektów Lewicki Łatak, Kraków;
• Biblioteka open-air, Magdeburg – KARO* architekten, Lipsk.

Prof. Dr. Sören Schöbel-Rutschmann z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, który wraz ze swoim zespołem oceniał w ramach wstępnej weryfikacji wszystkie przedłożone prace, powiedział: „Nominowane projekty przekonują wysoką jakością, wzornictwem i użytecznością. Na różne sposoby przyczyniają się one tym samym do poprawy jakości życia w mieście”.

O Urban Quality Award ubiegać się mogły w tym roku biura architektoniczne z Niemiec i Polski. Do konkursu zgłoszono łącznie 90 projektów, spośród których jury wybrało te, które według ich surowych kryteriów stanowią jakościowo najlepszą, urbanistyczną odpowiedź na zmiany ekonomiczne, związane z dynamicznym rozwojem demograficznym i kwestiami integracji społecznej w miastach.

Eurohypo, jeden z wiodących banków zajmujących się finansowaniem nieruchomości komercyjnych, chce wyróżniać nagrodą Urban Quality Award przede wszystkim te projekty, które poprzez wysoką jakość pomagają poprawić warunki życia w mieście. Jako instytucja finansująca nieruchomości, bank ten poczuwa się do szczególnej odpowiedzialności za przyszłość naszych miast. Eurohypo co roku przekazuje wraz z tym wyróżnieniem nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 euro.

W ramach uroczystego rozdania nagród, które odbędzie się 29 listopada we Frankfurcie, spośród finalistów wyłoniony zostanie zwycięzca.

W skład niezależnego jury wchodzą:
Prof. Sophie Wolfrum, Uniwersytet Techniczny Monachium, Wydział Architektury, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego (przewodnicząca jury)
Prof. em. Klaus Daniels, Monachium, Uniwersytet Techniczny Darmstadt, Wydział Architektury, Projektowania i Technologii Budynków
Dr Krzysztof Domaradzki, architekt i urbanista, Warszawa
Ewa Porębska, redaktor naczelna magazynu Architektura-murator, Warszawa
Robert Schäfer, Monachium, redaktor naczelny magazynów Garten+Landschaft i Topos, reprezentowany przez Tanję Gallenmüller, redaktor Topos

Jury pierwszego etapu
Prof. Sören Schöbel-Rutschmann i jego zespół z Uniwersytetu Technicznego w Monachium
(Specjalizacja Architektury Krajobrazu Regionalnych Przestrzeni Otwartych) byli organizatorami
wstępnej weryfikacji i posiedzenia jury.

Dalsze informacje można znaleźć na stronie www.urbanqualityaward.com.

Wystawa, filmy i dyskusje z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.