W Plebiscycie Polska Architektura XXL realizacje będą wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Dodatkowo każda podzielona jest na dwie kategorie: inwestycje publiczne i prywatne. Spośród wszystkich laureatów zostanie też wybrany jeden projekt, który otrzyma Grand Prix. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje internet plebiscyt prezentuje wyrazisty obraz polskiej architektury oraz zmian, jakie zachodzą na polskiej scenie projektowej. Plebiscyt nie koncentruje się przy tym tylko na najbardziej znanych pracowniach, ale pozwala na zaistnienie także mniej znanym, ambitnym biurom z mniejszych ośrodków lub takim, które swoimi ciekawymi dokonaniami chcą wyznaczać nowe trendy i ścieżki rozwoju polskiej architektury – czytamy w informacji prasowej.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2021 roku
W tegorocznym Plebiscycie o głosy walczy 61 kandydatów. Ich prezentacje zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych znaleźć można w ramkach na stronach głównych wortali: www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej w internecie oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne jury, w skład którego wchodzą laureaci poprzedniej edycji oraz przedstawiciele patronów honorowych: Tomasz Konior (Konior Studio), Igor Kaźmierczak (S3NS Architektura), Tomasz Chruściel (Make It Yours), Maciej Kapołka (MAKA Architekci), Karolina Szyszka (Grupa NONO), Mariusz Komraus, Aleksander Bednarski (SLAS architekci), Ewelina Gutowska (Gardenae), Robert Skitek (RS+), Patrycja Majewska (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Joanna Rayss (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu), Małgorzata Pilinkiewicz (Izba Architektów), Piotr Żabicki (Zawód:Architekt).
Kryteria wyboru realizacji
Do tegorocznej edycji Plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2021 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2020, a zostały oddane do użytku w 2020 roku.Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi, oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – komentuje redakcja Grupy Sztuka Architektury. Wyniki glosowania internatów poznamy 4 kwietnia 2022 roku, natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021, która odbędzie się w maju.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!