Spis treści
- O wyróżnionym projekcie The Austra’s Shelter
- Konkurs Yoga House in the Bog i sukces polskich architektów
O wyróżnionym projekcie The Austra’s Shelter
Zadanie uczestników konkursu polegało na zaprojektowaniu budynku Domu Jogi położonego na malowniczym torfowisku Łotwy, w otoczeniu bujnych lasów, w pobliżu plaży nad Morzem Bałtyckim. Organizatorzy szukali projektów, które sprzyjają połączeniu z naturą i uwzględniają ekologiczne rozwiązania oraz współczesny design.
Projekt „The Austra’s Shelter” znalazł się w czołówce wybranych projektów, otrzymując wyróżnienie honorowe.
W malowniczej scenerii łotewskiego lasu, gdzie przyroda zachwyca swoją różnorodnością, poza niezwykłymi widokami może poruszyć nas odczuwalna obecność nieuchwytnej duchowości. Cały region może być tu źródłem ukojenia płynącego z natury, która służyła niegdyś jako główna inspiracja dla mitologicznych obrazów i ornamentów folklorystycznych. Działka projektowa niewątpliwie posiada zatem swoje genius loci, które wzmaga poczucie, że jest to miejsce bogate w zaczerpniętą z natury symbolikę, harmonijnie korespondującą z filozofią jogi. Jednym z najpotężniejszych symboli w kulturze łotewskiej jest Drzewo Austra, reprezentujące wielowymiarowość i ciągły rozwój jednostek oraz społeczeństwa. Przy bliższym zapoznaniu z praktykami odnowy fizycznej i duchowej możemy zauważyć, że różnorodność i interakcje społeczne są integralną częścią procesu rozwoju osobistego i wewnętrznego uzdrowienia. Drzewo Austry ucieleśnia światową mądrość oraz symbolizuje drogę słońca, jeden z wielu elementów kluczowych dla zrównoważonego rozwoju, zarówno w architekturze, jak i dla jej mieszkańców – opowiada Weronika Płata
Głównym celem Weroniki Płaty było stworzenie przestrzeni, która pozwala dążyć do poprawy samopoczucia. Autorka projektu wzięła pod uwagę pozytywny wpływ natury na zmniejszenie poziomu stresu oraz stymulację wewnętrznego rozwoju. The Austra's Shelter współgra z otaczającą ją przyrodą poprzez wykorzystanie naturalnych, lokalnych materiałów, minimalizując koszty importu i ilość pozostawianego śladu węglowego. W projekcie wykorzystano szerokie przeszklenia i otwarcia widokowe, które są odpowiedzią na powtarzalny cykl słońca. Projektantka zaproponowała możliwość urozmaicenia i rozszerzenia o dodatkowe funkcje w ramach mniejszych obiektów towarzyszących, takich jak sauny, łaźnie, masaże oraz ogród medytacyjny z mniejszymi pawilonami. Architektka twierdzi, że można traktować to założenie jako kompleks wellness dostępny dla turystów.
Poczucie relaksu wzrasta, gdy wierzymy, że możemy mieć wpływ na nasze otoczenie i dostosowywać przestrzeń do naszych potrzeb. Mając to na uwadze, elewację Domu można zmienić za pomocą przesuwanego systemu osłon przeciwsłonecznych - okiennic, które nie tylko zaspokajają potrzebę komfortu cieplnego w budynku, ale także uwzględniają potencjalny negatywny wpływ emisji światła na lokalną faunę i florę. Okiennice mogą złagodzić skutki zanieczyszczenia świetlnego, zapewniając jednocześnie poczucie prywatności. Pomagają również zapobiegać przegrzaniu budynku w okresie letnim, a w okresie zimowym szerokie przeszklenia pozwalają zoptymalizować koszty sztucznego oświetlenia – mówi projektantka
Urok lasu iglastego polega na jego zdolności do tworzenia harmonijnego połączenia między nami a naturą, budząc nasze zmysły do nieograniczonej eksploracji. Na pierwszy rzut oka każda igła drzewa może wydawać się identyczna, ale po bliższym przyjrzeniu się, ujawnia się jej niepowtarzalność. Różnorodność i niedoskonałości, w które obfituje przyroda, mogą dawać głębokie poczucie bezpieczeństwa, a powtarzające się wzorce panujące we współczesnych miastach mogą wywoływać uczucie niepokoju. Aby odpowiedzieć na to pragnienie ludzkiej natury, do projektu elewacji budynku zastosowano deski opalane węglem, które symbolizują w kulturze Japonii podróż umysłu i ciała. Poprzez proces zwęglania drewno przechodzi metamorfozę, nabierając nowych atrybutów, gdy jego powierzchnia jest wystawiona na transformującą moc ognia. To nasyca je naturalną odpornością na pożar, destrukcyjne procesy biologiczne i owady, zapewniając mu długowieczność. Nadane mu nieregularne wykończenie przywołuje wrażenie struktury płynnie wyłaniającej się z leśnego krajobrazu – przekonuje autorka projektu
Konkurs Yoga House in the Bog i sukces polskich architektów
Organizatorem konkursu był międzynarodowy portal Buildner, wcześniej znany jako Bee Breeders, który specjalizuje się w prowadzeniu konkursów architektonicznych.
Prace konkursowe oceniało międzynarodowe jury w składzie: Xuanru Chen (ZJJZ Atelier), Olha Kleytman (studio SBM), Nicolas Lapierre (Atelier L'Abri), Marco Lavit (Atelier LAVIT), Anna Maria Orrù (Konstfack — University of Arts, Crafts and Design, Nordic Biomimicry), Judson Moore (Waechter Architecture), Carine Pimenta, Daniel Zamarbide i Galliane Zamarbide (BUREAU), Tom Schroeder (Patkau Architects) i Yimeng Teng (Ro Rockett Design).
W konkursie przyznano trzy nagrody, nagrody specjalne oraz sześć wyróżnień. I Nagrodę przyznano koncepcji SAT House autorstwa ukraińskich architektów: Diany Zibrovej i Zakhara Zibrova. II Nagrodę zdobyli architekci z polskiej pracowni r – m: Marzena Radkiewicz-Metko i Przemo Metko za projekt Closer to nature.
Więcej na stronie organizatorów: architecturecompetitions.com/yogahouseinthebog