Architektura MuratorKonkursyZaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna

Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna

PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.

Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dwora Częstochowa Główna
Dworzec Częstochowa Główna według projektu Ryszarda Frankowicza z zespołem; fot. Neo[EZN] / fotopolska.eu / CC BY-SA 3.0

Dworzec Częstochowa Główna należy do najmłodszych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że będzie też najkrócej funkcjonującym obiektem tego typu. Oddany do użytku w 1996 roku pawilon, zrealizowany według konkursowego projektu zespołu Ryszarda Frankowicza z lat 70., wkrótce czeka rozbiórka. Na jego miejscu powstanie zupełnie nowy dworzec, według koncepcji wyłonionej w ogłoszonym właśnie konkursie.

Zadanie, jakie organizatorzy postawiali przed uczestnikami, podzielono na dwie części.  Pierwsza dotyczy opracowania projektu nowego dworca, druga – studialnej koncepcji, która pokaże możliwości zwiększenia potencjału komercyjnego całego obszaru. W jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego znaleźli się m.in. architekci Stanisław Bochyński, Ewa Rowicka, Mariusz Błażewicz i Hubert Wąsek, jako sekretarz organizacyjny.

Wizję lokalną dla uczestników zaplanowano na 25 lipca. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia, składanie prac do 28 listopada. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.czestochowa.sarp.org.pl.

Projekty nowych dworców bardzo rzadko wyłaniane są w konkursach architektonicznych. Zwykle, tak jak w przypadku Wolsztyna, dotyczą rewitalizacji i rozbudowy o stanowiska dla autobusów czy, jak w Zakopanem, jedynie wybranych elementów zagospodarowania.

Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dwora Częstochowa Główna
Nowy budynek Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Główną nagrodę zdobyła młoda wrocławska pracownia P2PA. Wśród laureatów także Grupa Architektoniczna Domino, Atelier Loegler, biuro H2 architekci Marka Happacha oraz Monopi Studio.
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.