Architektura MuratorProjektyPrzebudowa dworca w Wolsztynie

Przebudowa dworca w Wolsztynie

Pracownia PL.architekci zwyciężyła w konkursie na projekt wielofunkcyjnego dworca w Wolsztynie.

Przebudowa dworca w Wolsztynie
Różne funkcje nowego centrum przesiadkowego spajać ma wspólne zadaszenie, przekrywające perony, miejsca na rowery i strefy wejściowe przed budynkiem dworca.

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze gminy była rewitalizacja i rozbudowa istniejącego dworca kolejowego o stanowiska dla autobusów dalekobieżnych oraz funkcje służące promocji słynnej wolsztyńskiej parowozowni. Autorzy zwycięskiej pracy z PL.architekci postawili na kontrast między modernistyczną architektura dworca a nowymi elementami, które zaproponowali w formie stalowych wiat okalających cały obiekt, a utrzymanych w czarno-czerwonej kolorystyce, nawiązującej do barw typowego parowozu. Cały teren dostosowali do potrzeb osób poruszających się na wózkach, a przed głównym wejściem od strony ul. 5 Stycznia zaprojektowali ogólnodostępny plac z małą architekturą.

Rozpoczęcie realizacji: 2018

Przebudowa dworca w Wolsztynie
Projektanci zaproponowali też spójne stylistycznie elementy małej architektury.
Tagi:
Dworzec Metropolitalny w Lublinie: budowa zintegrowanego centrum komunikacyjnego Dobiega końca realizacja Dworca Metropolitalnego w Lublinie według projektu pracowni Tremend. Ten największy w regionie węzeł przesiadkowy ma zostać oddany do użytku w lutym 2023 roku.
Dworzec / Wolsztyn Realizacja łączy z pozoru odległe światy – kolej i miasto, chaos i porządek, ruch i spokój. Dyskretnie buduje kulturę przestrzeni dostępnej dla każdego – o nowej realizacji pracowni PL.architekci pisze Piotr Marciniak.
Dworzec / Oświęcim To obiekt funkcjonalny i szlachetny. Jego autorzy odnaleźli w projekcie drogę do połączenia trudnej przeszłości z pełną wyzwań teraźniejszością – o realizacji pisze Janusz Sepioł.
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.
Dworzec Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie Rozbudowana i konsekwentna instalacja fotowoltaiczna nie jest tylko dodatkiem, mającym zapewnić niezbędne punkty we wnioskach o dofinansowanie, ale sposobem na stworzenie przemyślanych form architektonicznych – pisze Tomasz Michalak.