Najlepsze realizacje Poznania

Złamany Dom projektu Ultra Architects z Grand Prix Nagrody Quadro

2023-10-19 17:46

Po raz pierwszy w 25-letniej historii konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro Grand Prix zdobył budynek jednorodzinny. Jury nie miało jednak wątpliwości. Tym samym Złamany Dom projektu Ultra Architects jest najlepszym obiektem zrealizowanym w ubiegłym roku w stolicy Wielkopolski.

Spis treści

  1. Wyniki konkursu o Nagrodę Quadro
  2. Plac Kolegiacki z reliktami kolegiaty
  3. Żelazko budynkiem 25-lecia
  4. Fotorelacja z 25. edycji Nagrody Quadro
  5. Laureaci Nagrody Quadro 1998-2022 [FILM]
  6. O Nagrodzie Quadro

Wyniki konkursu o Nagrodę Quadro

Za nami jubileuszowa, 25. edycja Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, jednego z najstarszych konkursów architektonicznych w Polsce. Rozstrzygnięcie odbyło się 18 października w Sali Wielkiej CK Zamek. Grand Prix trafiło do Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego z pracowni Ultra Architects za projekt Złamanego Domu. To kameralny obiekt o niecodziennej urodzie, perfekcyjnie wpisujący się w teren i otoczenie. Jego architektura w sposób wyjątkowy łączy funkcję z formą. Zachwyca pedantyczną konsekwencją i współbrzmieniem zewnętrznej i wewnętrznej formy, jednolitym kształtowaniem detali i doboru materiałów. Jednocześnie ujmuje skromnością i minimalizmem bryły – czytamy w uzasadnieniu jury.

Złamany Dom ma dach o dwóch połaciach; nazwa pochodzi stąd, że w miejscu jego górnej krawędzi bryła została nieznacznie odgięta. Całość, łącznie z dachem i płotem, wykończone surowymi, modrzewiowymi listwami. Pod względem funkcjonalnym Złamany Dom również odbiega nieco od innych obiektów tego typu. Na najniższej kondygnacji, nieznacznie zagłębionej w teren, znalazła się część dzienna, kuchnia oraz ogród zimowy. Na kolejnej zaprojektowano: strefę wejścia, garaż, pokoje dzieci oraz niewielkie, niezależne mieszkanie. Część sypialną z gabinetem usytuowano na najwyższym poziomie. We wnętrzach architekci pozostawili nieotynkowany beton struktury konstrukcyjnej domu. Meble wykonano z lakierowanej sklejki, a podłogi części dziennych i komunikacyjnych z lastryka.

Złamany Dom w Poznaniu

i

Autor: Przemysław Turlej proj. Ultra Architects

Oczekiwaliśmy, że w tegorocznej, jubileuszowej edycji zwycięży wyjątkowy obiekt. Złamany Dom taki właśnie jest. To pierwszy dom jednorodzinny, za który przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Potwierdza on prawdziwą maksymę, że małe jest piękne. Jest też doskonałym dopełnieniem projektów nagradzanych w poprzednich latach. Świadczy o tym, że w Poznaniu budujemy nie tylko piękne obiekty użytku publicznego, biurowce i budynki wielorodzinne, ale i domy jednorodzinne – mówił podczas uroczystości Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Obiekty zgłoszone do Nagrody Quadro w tym roku oceniało jury, któremu przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W skład sądu konkursowego tradycyjnie weszli też przedstawiciel rady miasta, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, UWI Inwestycje oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Plac Kolegiacki z reliktami kolegiaty

W tegorocznej edycji sędziowie zdecydowali także o przyznaniu wyróżnienia. Trafiło ono do Krzysztofa Urbaniaka i Macieja Waśko z pracowni Urbantech za projekt przebudowy placu Kolegiackiego. Wcześniej znajdował się tam parking, dziś to wielofunkcyjna przestrzeń umożliwiająca organizację wydarzeń kulturalnych i festynów. Na zmodernizowanym placu znalazł się tzw. Zegar Historii (proj. Piotr Wełniak), czyli 12-metrowy obelisk symbolicznie przedstawiający dzieje znajdującej się tu niegdyś kolegiaty św. Marii Magdaleny oraz przeszklenia w posadzce, przez które można zobaczyć część odsłoniętych reliktów świątyni. W północnej części założenia pojawiły się nowe drzewa.

W tej edycji Nagrody Quadro do finału zakwalifikowało trzy obiekty. Oprócz Złamanego Domu i placu Kolegiackiego wśród nominowanych znalazł się budynek wielorodzinny Famma na Jeżycach autorstwa pracowni CDF Architekci.

Żelazko budynkiem 25-lecia

W roku jubileuszowej edycji organizatorzy oddali także głos mieszkańcom. W ramach internetowego plebiscytu mogli oni wskazać jeden spośród 24 obiektów nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu. Tym samym budynkiem 25-lecia została kamienica Żelazko u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu. Oryginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku na trójkątnej działce. Ze względu na wyróżniającą się formę, mieszkańcy nazywali go Żelazkiem. Kamienica przetrwała II wojnę, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce. W 2019 roku neorenesansowy budynek odtworzyła pracownia CDF Architekci prowadzona przez Karola Fiedora.

Praca nad tym obiektem to była niekończąca się przygoda – od fundamentów aż po dach. Bez udziału inwestorów i ich nieustającej wyrozumiałości dla naszych szalonych pomysłów prawdopodobnie ten budynek nie wyglądałby tak jak teraz. Bardzo dziękujemy, nie spodziewaliśmy się tak znamienitej nagrody. Łączy się ona z jubileuszem naszej pracowni, która też ma już 25 lat – mówił podczas gali Krzysztof Łuczak z CDF Architekci.

Fotorelacja z 25. edycji Nagrody Quadro

Laureaci Nagrody Quadro 1998-2022 [FILM]

O Nagrodzie Quadro

Inicjatorem Nagrody im. Jana Baptysty Quadro jest firma UWI Inwestycje, jeden z najstarszych poznańskich inwestorów. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje, poznański SARP oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP. Zgłoszeń do konkursu dokonują sami mieszkańcy, jedyny warunek – dana realizacja musi być ukończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i znajdować się w granicach miasta.