Architektura MuratorKrytyka101 Things I Learned in Architecture School

101 Things I Learned in Architecture School

Książka Matthew Fredericka stanowi zbiór zagadnień, które każdy „rasowy” architekt powinien opanować: od totalnych podstaw rysunku po fachowy język i zagadnienia związane z teorią architektury. Częste powroty do tej publikacji pozwalają mi na nowo odkrywać, co w projektowaniu jest ważne i żałuję, że nie dane mi było posiadać jej przed rozpoczęciem studiów – recenzja Wojciecha Gawinowskiego.

 101 Things I Learned in Architecture School
Matthew Frederick, 101 Things I Learned in Architecture School, The MIT Press, I Wydanie – 2006

Szukając ciekawych książek o architekturze w internecie, natrafiłem kiedyś na publikację określaną jako najlepiej zainwestowane 12 dolarów, jakie może wydać student architektury. Zaintrygowany, nabyłem książkę i od tamtej pory mam ją cały czas przy sobie na czytniku. To zbiór zagadnień, które każdy „rasowy“ architekt powinien opanować: od totalnych podstaw rysunku po fachowy język i zagadnienia związane z teorią architektury.

Nie wszystkie są bardzo odkrywcze, ale generalnie lektura wciąga. Dla osób doświadczonych, zaprawionych w projektowaniu, książka ta będzie ciekawym przerywnikiem i okazją do przypomnienia sobie o rzeczach, o których często zapominamy zaraz po studiach. Dla mnie jest również inspiracją do przekazywania inwestorom, na czym tak naprawdę polega nasza praca. Zdarza się bowiem, że zapominamy, jaką wiedzę musieliśmy zgromadzić, aby dobrze projektować. Częste powroty do 101 Rzeczy... pozwalają mi na nowo odkrywać, co w projektowaniu jest ważne i żałuję, że nie dane mi było posiadać tej książki przed rozpoczęciem studiów.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.