Centralny Okręg Przemysłowy

Stalowa Wola Narodu czyli duma II RP i modernistyczna siostra Gdyni. Podpowiadamy, co zobaczyć w pięknej Stalowej Woli

2024-11-08 14:13

W ramach jednego z największych przedsięwzięć gospodarczych II RP powstała Stalowa Wola - modernistyczna duma Podkarpacia, nieco bardziej lądowy odpowiednik Gdyni. Miasto powstało wśród lasu sosnowego i do dziś pełne jest przedwojennych willi oraz wspaniałych budynków użyteczności publicznej otoczonych zielenią. Po wojnie również powstały tu ciekawe budynki, które warto zobaczyć.

Spis treści

  1. Stalowa Wola narodu. Gdynia Podkarpacia
  2. Co warto zobaczyć w Stalowej Woli?
Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Stalowa Wola narodu. Gdynia Podkarpacia

W czasach II RP, kiedy tereny obecnej Stalowej Woli były jeszcze Polską centralną, rozpoczęto prace nad jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć gospodarczych tamtych czasów - Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Projekt realizowano od 1936 do 1939 roku - data zakończenia nie jest przypadkowa. Budowę COP - w obliczu nadchodzącej wojny prowadzoną i tak w dość dużym pośpiechu - przerwał jej wybuch.

Zobacz także: Modernistyczny basen w Nowej Dębie. Opuszczona ikona architektury COP zyska drugie życie

Dziś modernistyczne obiekty z tamtego czasu można wciąż oglądać w miastach Podkarpacia, Lubelszczyzny, Mazowsza, Małopolski czy w Świętokrzyskiem. Inspirowane ideą miasta-ogrodu powstawały tam nowe zakłady pracy, infrastruktura, budynki reprezentacyjne, wille i kolonie robotnicze, nierzadko nawiązując do art deco. Pośród nich najbardziej wyróżnia się właśnie Stalowa Wola - miasto wzniesione wokół nowych zakładów metalurgiczno-mechanicznych.

Swoją nazwę zyskało w styczniu 1938 roku. Przyjmuje się, że pochodzi od słów ministra spraw wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który miał mówić o stalowej woli narodu polskiego do wkroczenia w nowoczesność. Produkcję Zakładów Południowych w 1939 roku oficjalnie inaugurował prezydent Ignacy Mościcki.

Architektura Murator Google News
Autor:

W starszej części miasta pełnej budynków z lat 30. do dziś nie brakuje zieleni i leśnych terenów. 

Kolonie dyrektorskie, robotnicze, urzędnicze i majsterskie oddalono od zakładów pracy; przy projektowaniu zadbano, by mieszkania były odpowiednio doświetlone i otoczone przez naturę. Funkcjonalistyczne obiekty o skąpym detalu wykańczano z reguły cegłą klinkierową, klatki schodowe wykładano ceramiczną mozaiką. Detali nie szczędzono natomiast w eleganckich wnętrzach budynków reprezentacyjnych - Domu Gościnnego (dziś Hotelu Hutnik) czy Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola.

Co warto zobaczyć w Stalowej Woli?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście bardzo prosta: jak najwięcej. Wybraliśmy jednak pięć obiektów (lub ich grup), które pozwolą na kontakt z najciekawszymi naszym zdaniem architektonicznymi momentami Stalowej Woli. Na naszej liście znajdują się nie tylko obiekty przedwojenne, ale i te mieszczące się w nurcie modernizmu powojennego. Po drodze na pewno znajdzie się o wiele więcej ciekawych realizacji. Stalowa Wola jest bowiem miastem, którego trudno jest nie polubić, nawet spędziwszy tu zaledwie jeden dzień - a jej architektura jest tylko jednym z argumentów.

Miejsca warte odwiedzenia umieściliśmy w galerii. Wśród nich znalazł się m.in. gmach Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola oraz dawny Dom Gościnny, w którego ogrodzie wciąż można odpocząć od upału w towarzystwie zieleni, niewielkiej fontanny i dobrej przedwojennej architektury.

Zobacz, jak wygląda modernistyczny basen w Nowej Dębie wybudowany w ramach COP:

Źródła: mmczarnecki.pl, Miasto Stalowa Wola

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.