1. Samorządy buntowników - "Architektura-murator" nr 5/2015
W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych, pół roku po wyborach, jako pierwsi przypomnieliśmy, co postulowali aktywiści, sprawdziliśmy jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.
2. Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski - "Architektura-murator" nr 7/2015
Tekst Grzegorza Stiasnego o nowym miejskim krajobrazie Polski był jednym z najczęściej czytanych na naszej stronie internetowej w 2015 roku. Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią – o modernizowanych rynkach i placach oraz ewolucji, jaką przeszło w Polsce pojęcie przestrzeni publicznej, pisze Grzegorz Stiasny.
3. Filozofowie przeciw architektom? - "Architektura-murator" nr 8/2015
Obrażony na Nouvela Baudrillard nie był pierwszym, a obrażony na Eisenmana Derrida ostatnim filozofem, który wszedł w spór z architektem. Spór będący czymś w rodzaju konfliktu między teoretykiem a praktykiem. Co wynika z konfrontacji architektury i filozofii? Czy można potraktować architekturę jako formę filozoficznej krytyki? I dlaczego architekci mieliby przejmować się gadaniną filozofów? Pięć najistotniejszych dla współczesnej architektury filozoficznych teorii zaprezentowała Greta Julianna Wierzbińska.
4. Architektoniczny postmodernizm 30 lat później - "Architektura-murator" nr 10/2015
Możecie go kochać lub nienawidzić, ale postmodernizm jest znów en vogue – napisała redaktorka internetowego magazynu Dezeen, który latem publikował wywiady z twórcami, prezentował budynki i wzornictwo tamtej epoki. U większości architektów po czterdziestce, słowo postmodernistyczny wywołuje jednak odruch obrzydzenia. Ten okres w polskiej architekturze to wciąż niezbadany i nieprzepracowany temat. A już niedługo zniknąć ma architektoniczny symbol tamtych lat i polskiej transformacji ustrojowej – Solpol. O postmodernizmie w polskiej architekturze w tekście Mai Mozgi-Góreckiej opowiedzieli przedstawiciele dwóch generacji: Zbigniew Maćków, Grzegorz Stiasny, Marta Leśniakowska, Alicja Gzowska, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak oraz Jerzy Ilkosz, Stanisław Fiszer, Dariusz Kozłowski i Wojciech Jarząbek. Ponadto, naszych Czytelników zabraliśmy w podróż w czasie tropami najbardziej kontrowersyjnego stylu w historii architektury, którego podobno nigdy nie było, ale wciąż trwa.
5. Radykalne nauczanie – projekt z misją - "Architektura-murator" nr 12/2015
Dzięki organizatorom festiwalu projektowania miasta Warszawa w budowie mogliśmy zobaczyć w stolicy wyróżnioną na biennale w Wenecji wystawę Radykalne nauczanie. Pokazuje ona nowatorskie metody nauki na wydziałach architektury w drugiej połowie XX wieku. O tym, że uczelnie dziś w coraz większym stopniu faworyzują profesjonalizację i toną w biurokratycznym nadzorze, który same sobie narzuciły, mówi Beatriz Colomina, profesor architektury na Uniwersytecie w Princeton i kuratorka ekspozycji. Ponadto o tegorocznym festiwalu Warszawa w budowie, który zbiegł się z inauguracją stulecia warszawskiego Wydziału Architektury, pisał architekt, krytyk i wykładowca WA PW Grzegorz Stiasny.