Spis treści
- Urodziny Zdzisława Beksińskiego - 24 lutego
- Architektoniczne studia Beksińskiego - AGH czy Politechnika Krakowska?
- Praca w fabryce autobusów w Sanoku
- Zdzisław Beksiński na muralu przy stacji metra
- Zdzisław Beksiński i inni - murale przy metrze.
Urodziny Zdzisława Beksińskiego - 24 lutego
Urodził się w 1929 roku w Sanoku. Zmarł tragicznie 21 lutego 2005 w Warszawie. Beksiński to absolwent Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z roku 1952. Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, a pochowany jest na Cmentarzu Centralnym w tym mieście.
Po maturze zdawał na architekturę i na ASP. Wybrał architekturę, ale po latach przyznał:
Dlatego tak nie znosiłem architektury, że architektura to plan, projekt i nudna jak piła realizacja - czytamy w liście Zdzisława Beksińskiego do Aleksandra Szydły z 22 maja 1965 (z archiwum Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki książki "Beksińscy. Portret podwójny")
Ale na jego obrazach często widać fantastyczną, nieco nierealną i "wizyjną" architekturę - bez ludzi.
Architektoniczne studia Beksińskiego - AGH czy Politechnika Krakowska?
Z architektonicznymi studiami Beksińskiego jest niewielkie zamieszanie. A to dlatego, że w latach powojennych uczelnia zmieniała nazwę. I tak, Beksiński rozpoczął studia na Akademii Górniczej w Krakowie, która w 1949 roku została przemianowana na Akademię Górniczo - Hutniczą. Tu były wydziały Architektury, Inżynierii i Komunikacji (tzw. Wydziały Politechniczne). Politechnika Krakowska została powołana Uchwałą Rady Ministrów w 1954 r. Do tego czasu działała jako Wydziały Politechniczne AGH. I z powodu tych zmian, Beksiński widnieje w księdze wychowanków politechniki.
Czytaj też:
Surowa baza i PRL-owskie meble i dodatki. Nowoczesny dom dla rodziny
Praca w fabryce autobusów w Sanoku
Po studiach, w latach 1959 - 1970 pracował w fabryce autobusów w Sanoku jako stylista w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów San.
- Większość jego projektów, po stworzeniu prototypów, nie weszła do produkcji. Pracował na pół etatu po sześć godzin dziennie, miał wolne soboty. Pozostały czas poświęcał na działalność artystyczną - przypomina portal niezlasztuka.net.
Zdzisław Beksiński na muralu przy stacji metra
W lipcu 2024 w ramach projektu "Ursynowskie Murale" powstał mural, przedstawia Zdzisława Beksińskiego. Podobiznę Beksińskiego można oglądać po zachodniej stronie stacji metra Służew, na ścianie szybu windy. Grafikę o wymiarach 226 x 750 cm zabezpieczono powłoką antygraffiti i opatrzono słowami artysty: „Pragnę malować tak, jakbym fotografował sny”.
Przypomnijmy: przy stacjach 1. linii metra warszawskiego portrety znanych Polek i Polaków powstają od 2016 roku. Murale realizowane są w ramach budżetu obywatelskiego. Inicjatorem projektu jest artysta Bartosz Podlewski, który współtworzył też większość murali, zaś projektantem grafik jest agencja Bakcyl Studio.
Zdzisław Beksiński i inni - murale przy metrze.
