Architektura MuratorKrytykaAstrophysics for People in a Hurry

Astrophysics for People in a Hurry

W Astrofizyce dla zabieganych Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, podsumowuje bieżącą wiedzę na temat kosmosu i relacji jego elementów w charakterystycznym dla siebie stylu – z dużą ilością zaraźliwej energii i pasji – recenzja Damiana Przybyła.

Astrophysics for People in a Hurry
Neil Degrasse Tyson, Astrophysics for People in a Hurry, Blackstone Audio 2017

Nowinki naukowe przenikają do wszystkich dziedzin życia. Relację z podboju kosmosu – spacery członków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, starty i lądowania rakiet orbitalnych, sondy „ścigające” komety, czy losy łazika Curiosity przemierzającego marsjański krajobraz w poszukiwaniu śladów życia – oglądamy „na żywo”.

I choć w wycieczkowych ofertach, nie ma jeszcze marsjańskiego Olympus Mons czy księżycowego Mare Orientale, dzięki rosnącej popularności i wiedzy na ich temat wszystkie te kosmiczne miejsca są nam coraz bliższe i coraz bardziej dostępne. Stąd i architekci zaczynają interesować się kosmosem, co widzimy w pracach między innymi takich biur, jak Foster+Partners (Mars Habitat), Clouds AO i SEArch (Martian Concrete) lub Fabulous (3D-printed Habitat). W Astrofizyce dla zabieganych Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, podsumowuje bieżącą wiedzę na temat kosmosu i relacji jego elementów w charakterystycznym dla siebie stylu – z dużą ilością zaraźliwej energii i pasji. Autor podkreśla, że książka jest przeznaczona dla osób, które są zbyt zajęte, aby poznawać kosmos przez publikacje naukowe, zajęcia, czy filmy dokumentalne, chcą natomiast zdobyć podstawową wiedzę, która pozwoli im odnaleźć się w tej dziedzinie. Astrofizyka dla zabieganych, dając dostęp do najnowszych teorii i odkryć naukowych, pozwala jeszcze raz zastanowić się nad pytaniem: „Jak to wszystko jest skonstruowane?”.

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.