Architektura MuratorKrytykaAstrophysics for People in a Hurry

Astrophysics for People in a Hurry

W Astrofizyce dla zabieganych Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, podsumowuje bieżącą wiedzę na temat kosmosu i relacji jego elementów w charakterystycznym dla siebie stylu – z dużą ilością zaraźliwej energii i pasji – recenzja Damiana Przybyła.

Astrophysics for People in a Hurry
Neil Degrasse Tyson, Astrophysics for People in a Hurry, Blackstone Audio 2017

Nowinki naukowe przenikają do wszystkich dziedzin życia. Relację z podboju kosmosu – spacery członków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, starty i lądowania rakiet orbitalnych, sondy „ścigające” komety, czy losy łazika Curiosity przemierzającego marsjański krajobraz w poszukiwaniu śladów życia – oglądamy „na żywo”.

I choć w wycieczkowych ofertach, nie ma jeszcze marsjańskiego Olympus Mons czy księżycowego Mare Orientale, dzięki rosnącej popularności i wiedzy na ich temat wszystkie te kosmiczne miejsca są nam coraz bliższe i coraz bardziej dostępne. Stąd i architekci zaczynają interesować się kosmosem, co widzimy w pracach między innymi takich biur, jak Foster+Partners (Mars Habitat), Clouds AO i SEArch (Martian Concrete) lub Fabulous (3D-printed Habitat). W Astrofizyce dla zabieganych Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, podsumowuje bieżącą wiedzę na temat kosmosu i relacji jego elementów w charakterystycznym dla siebie stylu – z dużą ilością zaraźliwej energii i pasji. Autor podkreśla, że książka jest przeznaczona dla osób, które są zbyt zajęte, aby poznawać kosmos przez publikacje naukowe, zajęcia, czy filmy dokumentalne, chcą natomiast zdobyć podstawową wiedzę, która pozwoli im odnaleźć się w tej dziedzinie. Astrofizyka dla zabieganych, dając dostęp do najnowszych teorii i odkryć naukowych, pozwala jeszcze raz zastanowić się nad pytaniem: „Jak to wszystko jest skonstruowane?”.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.