Architektura MuratorKrytykaAstrophysics for People in a Hurry

Astrophysics for People in a Hurry

W Astrofizyce dla zabieganych Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, podsumowuje bieżącą wiedzę na temat kosmosu i relacji jego elementów w charakterystycznym dla siebie stylu – z dużą ilością zaraźliwej energii i pasji – recenzja Damiana Przybyła.

Astrophysics for People in a Hurry
Neil Degrasse Tyson, Astrophysics for People in a Hurry, Blackstone Audio 2017

Nowinki naukowe przenikają do wszystkich dziedzin życia. Relację z podboju kosmosu – spacery członków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, starty i lądowania rakiet orbitalnych, sondy „ścigające” komety, czy losy łazika Curiosity przemierzającego marsjański krajobraz w poszukiwaniu śladów życia – oglądamy „na żywo”.

I choć w wycieczkowych ofertach, nie ma jeszcze marsjańskiego Olympus Mons czy księżycowego Mare Orientale, dzięki rosnącej popularności i wiedzy na ich temat wszystkie te kosmiczne miejsca są nam coraz bliższe i coraz bardziej dostępne. Stąd i architekci zaczynają interesować się kosmosem, co widzimy w pracach między innymi takich biur, jak Foster+Partners (Mars Habitat), Clouds AO i SEArch (Martian Concrete) lub Fabulous (3D-printed Habitat). W Astrofizyce dla zabieganych Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, podsumowuje bieżącą wiedzę na temat kosmosu i relacji jego elementów w charakterystycznym dla siebie stylu – z dużą ilością zaraźliwej energii i pasji. Autor podkreśla, że książka jest przeznaczona dla osób, które są zbyt zajęte, aby poznawać kosmos przez publikacje naukowe, zajęcia, czy filmy dokumentalne, chcą natomiast zdobyć podstawową wiedzę, która pozwoli im odnaleźć się w tej dziedzinie. Astrofizyka dla zabieganych, dając dostęp do najnowszych teorii i odkryć naukowych, pozwala jeszcze raz zastanowić się nad pytaniem: „Jak to wszystko jest skonstruowane?”.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.