Architektura MuratorKrytykaBownik. Disassembly

Bownik. Disassembly

Fotograf Paweł Bownik sięga po najprostszy motyw sztuki – przedstawienie rośliny i pyta o naturę sztuki jako eksperymentu, tworzenia i odtwarzania. Przeglądam strony tej książki, która przyciąga jak lekcja anatomii na stole operacyjnym, i nie mogę oderwać myśli od obrazów – recenzja Marcina Bratańca.

Andrew Berardini, Bownik. Disassembly
Bownik. Disassembly, redakcja: Bownik, Honza Zamojski, tekst: Andrew Berardini, projekt graficzny: Honza Zamojski, Mundin 2013

Najpierw studia. Szkice. Tylko rysunek. Poszukiwanie geometrii i rytmów. Piękno linii i łuków wpisanych w obrazy roślin. Przeniesienie życia w abstrakcyjną przestrzeń. Wreszcie pierwsza rana zadana żywemu światu. Sok spływający z nacięcia. Realizacja idei. Tworzenie nowego jak próba naprawy zanim wrócą rodzice. Odtwarzanie postaci według zapisanego wcześniej wyobrażenia. Prymitywne narzędzia i techniki naprzeciw wyrafinowanej natury żywych tkanek.

Taśma klejąca, szpilki, guma do żucia, spinacze, folia i plastikowe rurki. Spinanie, zszywanie, klejenie fragmentów. Numery wpisane na liściach i kwiatach, po to, by potem odnalazły swoje miejsce. Taniość i prowizorka materii użytej do nowej organizacji świata. Na fotografiach brak dokumentacji działania, jest tylko zapis jego śladów i efektów. Fragmenty, blizny i sklecona całość. Życie zastąpione przez obraz życia.

Fotograf Paweł Bownik sięga po najprostszy motyw sztuki – przedstawienie rośliny i pyta o naturę sztuki jako eksperymentu, tworzenia i odtwarzania. Przeglądam strony tej książki, która przyciąga jak lekcja anatomii na stole operacyjnym, i nie mogę oderwać myśli od obrazów. W tle uczucie, że to wszystko jest bliskie. Idea wydobyta gdzieś z głębi, próba przekładu na geometrię, potem jej budowanie z fragmentów wyciętych z rzeczywistej materii. I to uwierające uczucie nieprzystawalności efektów działania do ich idei.

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.