Architektura MuratorKrytykaThe City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life

The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life

Książka Carlo Rattiego i Matthew Claudela to podróż przez miasto przyszłości – z wciągającą narracją oraz z dużą liczbą praktycznych pomysłów i wskazówek. To podróż napawająca optymizmem i inspirująca do dalszego zgłębiania wiedzy na temat przytoczonych scenariuszy – recenzja Damiana Przybyła.

The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life
Carlo Ratti, Matthew Claudel, The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers and the Future of Urban Life, Audible Studios 2016

Choć książka Carlo Rattiego i Matthew Claudela mówi o przyszłości architektury i urbanistyki, nie znajdziemy w niej typowych „spekulacji” dotyczących przyszłości. Te, zdaniem autorów, obarczone są percepcyjnymi błędami i prowadzą do zniekształconych wniosków, w których wizje jutra snujemy przez pryzmat dzisiejszej wiedzy.

W zamian czytelnik dowie się między innymi jak wpłynie na przyszłość miast tzw. Future Craft, metodologia realizowana w założonym przez Carlo Rattiego MIT Senseable City Lab. Autorzy przyrównują ją do doboru naturalnego, w którym opinia społeczna jest „środowiskiem” i elementem oceny dla „mutacji” wdrażanych przez projektantów. Celem projektantów nie powinno być przewidywanie przyszłości, ale pozytywne na nią wpływanie. Future Craft bazuje na możliwych scenariuszach, pytaniach o ich konsekwencje, i na publicznych debatach. Książka odnosi się także do kwestii: jaki sposób przetwarzanie bez granic (ang. ubiquitous computing) wpłynie na nasze otoczenie, co wspólnego z architekturą ma przestrzeń przepływów (ang. space of flows), dlaczego – mimo spektakularnego rozwoju rzeczywistości cyfrowej – rzeczywistość zbudowana nie zatraci znaczenia. The City of Tomorrow to podróż przez miasto przyszłości – z wciągającą narracją oraz z dużą liczbą praktycznych pomysłów i wskazówek. To podróż napawająca optymizmem i inspirująca do dalszego zgłębiania wiedzy na temat przytoczonych scenariuszy przyszłości.

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.