Architektura MuratorKrytykaThe City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life

The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life

Książka Carlo Rattiego i Matthew Claudela to podróż przez miasto przyszłości – z wciągającą narracją oraz z dużą liczbą praktycznych pomysłów i wskazówek. To podróż napawająca optymizmem i inspirująca do dalszego zgłębiania wiedzy na temat przytoczonych scenariuszy – recenzja Damiana Przybyła.

The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life
Carlo Ratti, Matthew Claudel, The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers and the Future of Urban Life, Audible Studios 2016

Choć książka Carlo Rattiego i Matthew Claudela mówi o przyszłości architektury i urbanistyki, nie znajdziemy w niej typowych „spekulacji” dotyczących przyszłości. Te, zdaniem autorów, obarczone są percepcyjnymi błędami i prowadzą do zniekształconych wniosków, w których wizje jutra snujemy przez pryzmat dzisiejszej wiedzy.

W zamian czytelnik dowie się między innymi jak wpłynie na przyszłość miast tzw. Future Craft, metodologia realizowana w założonym przez Carlo Rattiego MIT Senseable City Lab. Autorzy przyrównują ją do doboru naturalnego, w którym opinia społeczna jest „środowiskiem” i elementem oceny dla „mutacji” wdrażanych przez projektantów. Celem projektantów nie powinno być przewidywanie przyszłości, ale pozytywne na nią wpływanie. Future Craft bazuje na możliwych scenariuszach, pytaniach o ich konsekwencje, i na publicznych debatach. Książka odnosi się także do kwestii: jaki sposób przetwarzanie bez granic (ang. ubiquitous computing) wpłynie na nasze otoczenie, co wspólnego z architekturą ma przestrzeń przepływów (ang. space of flows), dlaczego – mimo spektakularnego rozwoju rzeczywistości cyfrowej – rzeczywistość zbudowana nie zatraci znaczenia. The City of Tomorrow to podróż przez miasto przyszłości – z wciągającą narracją oraz z dużą liczbą praktycznych pomysłów i wskazówek. To podróż napawająca optymizmem i inspirująca do dalszego zgłębiania wiedzy na temat przytoczonych scenariuszy przyszłości.

„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.