Architektura MuratorKrytykaThe City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life

The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life

Książka Carlo Rattiego i Matthew Claudela to podróż przez miasto przyszłości – z wciągającą narracją oraz z dużą liczbą praktycznych pomysłów i wskazówek. To podróż napawająca optymizmem i inspirująca do dalszego zgłębiania wiedzy na temat przytoczonych scenariuszy – recenzja Damiana Przybyła.

The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers, and the Future of Urban Life
Carlo Ratti, Matthew Claudel, The City of Tomorrow: Sensors, Networks, Hackers and the Future of Urban Life, Audible Studios 2016

Choć książka Carlo Rattiego i Matthew Claudela mówi o przyszłości architektury i urbanistyki, nie znajdziemy w niej typowych „spekulacji” dotyczących przyszłości. Te, zdaniem autorów, obarczone są percepcyjnymi błędami i prowadzą do zniekształconych wniosków, w których wizje jutra snujemy przez pryzmat dzisiejszej wiedzy.

W zamian czytelnik dowie się między innymi jak wpłynie na przyszłość miast tzw. Future Craft, metodologia realizowana w założonym przez Carlo Rattiego MIT Senseable City Lab. Autorzy przyrównują ją do doboru naturalnego, w którym opinia społeczna jest „środowiskiem” i elementem oceny dla „mutacji” wdrażanych przez projektantów. Celem projektantów nie powinno być przewidywanie przyszłości, ale pozytywne na nią wpływanie. Future Craft bazuje na możliwych scenariuszach, pytaniach o ich konsekwencje, i na publicznych debatach. Książka odnosi się także do kwestii: jaki sposób przetwarzanie bez granic (ang. ubiquitous computing) wpłynie na nasze otoczenie, co wspólnego z architekturą ma przestrzeń przepływów (ang. space of flows), dlaczego – mimo spektakularnego rozwoju rzeczywistości cyfrowej – rzeczywistość zbudowana nie zatraci znaczenia. The City of Tomorrow to podróż przez miasto przyszłości – z wciągającą narracją oraz z dużą liczbą praktycznych pomysłów i wskazówek. To podróż napawająca optymizmem i inspirująca do dalszego zgłębiania wiedzy na temat przytoczonych scenariuszy przyszłości.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.