Zaprojektowane

i

Autor: Archiwum Architektury Czesława Frejlich, Dominik Lisik, Zaprojektowane. Polski design 2000-2013, Wydawnictwo 2+3D 2014

Czesława Frejlich, Dominik Lisik, Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013

2015-02-21 13:54

Być może o rodzimym wzornictwie nie było dotąd głośno właśnie dlatego, że brakowało takich książek? Subiektywny wybór autorów albumu pokazuje, że w polskim dizajnie – zarówno jeśli rozważamy go jako dziedzinę sztuki, jak i gospodarki – drzemie coraz większy potencjał – recenzja Mirosława Nizia.

Trzynaście lat to stosunkowo niewiele, ale jak pokazują Czesława Frejlich i Dominik Lisik, są dziedziny, w których całkiem sporo może się przez ten czas wydarzyć. Polski dizajn, choć na przestrzeni ostatnich dekad był w świecie poważany, nie zapisał się jednak w historii wzornictwa bardzo wyrazistymi zgłoskami. O rodzimym wzornictwie słyszymy stosunkowo rzadko, mimo że nasi projektanci wystawiają swoje prace na międzynarodowych targach i konkursach, z których wracają ze znakomitymi recenzjami i licznymi nagrodami.

Może nie było o nas głośno właśnie dlatego, że brakowało takich książek jak Zaprojektowane?

Subiektywny wybór autorów albumu pokazuje, że w polskim dizajnie – zarówno jeśli rozważamy go jako dziedzinę sztuki, jak i gospodarki – drzemie coraz większy potencjał. Ponad sto świetnie zaprojektowanych produktów: mebli, lamp, sprzętów AGD, ceramiki, a także pociągów, jachtów, samolotów czy zabawek, przedstawionych na kartach książki, to dowód na to, że Polacy w piękny i twórczy sposób myślą o formie, jakości i funkcjach projektowanych przedmiotów. Zgromadzone w zbiorze rozmowy z dwunastoma dizajnerami uświadamiają, że choć wzornictwo wciąż stanowi ciężki kawałek chleba, to poszerzające się rynki zbytu, zapotrzebowanie na unikatową estetykę i wysoką jakość oraz rosnąca świadomość odbiorców są dobrym znakiem na przyszłość.