Architektura MuratorKrytykaCzesława Frejlich, Dominik Lisik, Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013

Czesława Frejlich, Dominik Lisik, Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013

Być może o rodzimym wzornictwie nie było dotąd głośno właśnie dlatego, że brakowało takich książek? Subiektywny wybór autorów albumu pokazuje, że w polskim dizajnie – zarówno jeśli rozważamy go jako dziedzinę sztuki, jak i gospodarki – drzemie coraz większy potencjał – recenzja Mirosława Nizia.

Zaprojektowane
Czesława Frejlich, Dominik Lisik, Zaprojektowane. Polski design 2000-2013, Wydawnictwo 2+3D 2014

Trzynaście lat to stosunkowo niewiele, ale jak pokazują Czesława Frejlich i Dominik Lisik, są dziedziny, w których całkiem sporo może się przez ten czas wydarzyć. Polski dizajn, choć na przestrzeni ostatnich dekad był w świecie poważany, nie zapisał się jednak w historii wzornictwa bardzo wyrazistymi zgłoskami. O rodzimym wzornictwie słyszymy stosunkowo rzadko, mimo że nasi projektanci wystawiają swoje prace na międzynarodowych targach i konkursach, z których wracają ze znakomitymi recenzjami i licznymi nagrodami.

Może nie było o nas głośno właśnie dlatego, że brakowało takich książek jak Zaprojektowane?

Subiektywny wybór autorów albumu pokazuje, że w polskim dizajnie – zarówno jeśli rozważamy go jako dziedzinę sztuki, jak i gospodarki – drzemie coraz większy potencjał. Ponad sto świetnie zaprojektowanych produktów: mebli, lamp, sprzętów AGD, ceramiki, a także pociągów, jachtów, samolotów czy zabawek, przedstawionych na kartach książki, to dowód na to, że Polacy w piękny i twórczy sposób myślą o formie, jakości i funkcjach projektowanych przedmiotów. Zgromadzone w zbiorze rozmowy z dwunastoma dizajnerami uświadamiają, że choć wzornictwo wciąż stanowi ciężki kawałek chleba, to poszerzające się rynki zbytu, zapotrzebowanie na unikatową estetykę i wysoką jakość oraz rosnąca świadomość odbiorców są dobrym znakiem na przyszłość.

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.