Architektura MuratorKrytykaDay-VII Architecture: 300-stronicowy przewodnik po architekturze sakralnej w Polsce teraz także w wersji angielskiej

Day-VII Architecture: 300-stronicowy przewodnik po architekturze sakralnej w Polsce teraz także w wersji angielskiej

Nakładem wydawnictwa DOM publishers ukazała się właśnie jedna z najistotniejszych pozycji poświęconych powojennej architekturze sakralnej w Polsce. Książka „Day-VII Architecture” to nie tylko bogato ilustrowany przewodnik po najciekawszych kościołach, ale także próba podsumowania przemian zachodzących w sztuce sakralnej naszego kraju.

Day-VII Architecture: 300-stronicowy przewodnik po architekturze sakralnej w Polsce teraz także w wersji angielskiej
Kościół Matki Bożej Królowej pokoju we Wrocławiu, proj. Wacław Jarząbek, Jan Matkowski, Wacław Hryniewicz (1982-1994); fot. Maciej Lulko, Architektura VII dnia,

Książka „Day-VII Architecture” to angielskojęzyczne wydanie publikacji „Architektura VII dnia”, która po raz pierwszy ukazała się w 2016 roku. Praca, autorstwa Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Kuby Snopka, stanowi podsumowanie ich wieloletniego projektu dokumentującego powojenną architekturę sakralną w Polsce. W ramach przedsięwzięcia młodym badaczom udało się opisać ponad 3000 kościołów, wzbogacając zbiór o relacje i wspomnienia zarówno samych architektów, jak i wiernych czy proboszczów. Znajdziemy tu rozmowy m.in. z Jerzym Gurawskim, Tadeuszem Zipserem czy zmarłym w maju tego roku Stanisławem Niemczykiem, a także liczne zdjęcia, wykresy i mapy dokumentujące dynamikę sakralnych inwestycji na przestrzeni lat. Książka stanowi bowiem nie tylko bogato ilustrowany przewodnik po najciekawszych kościołach w Polsce, ale przede wszystkim próbę podsumowania przemian zachodzących w sztuce sakralnej na tle uwarunkowań polityczno-społecznych w naszym kraju.

Day-VII Architecture, A Catalogue of Polish Churches post 1945
Izabela Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek  
zdjęcia: Igor Snopek i Maciej Lulko
DOM publishers, Berlin, 2019

Day-VII Architecture: 300-stronicowy przewodnik po architekturze sakralnej w Polsce teraz także w wersji angielskiej
Kaplica w Rychwałdzie Rychwałdzkie oratorium to obiekt maleńki, funkcjonalnie wydaje się najprostszy, ale jednak pełen emocji i niepozostawiający nikogo obojętnym. O realizacji Jakuba Turbasa i Bartłomieja Pyrzyka pisze Janusz Sepioł.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym: nowa publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” to tytuł najnowszego wydawnictwa, które ukazało się właśnie nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.  Wśród prezentowanych świątyń realizacje Stanisława Niemczyka, Bożeny i Janusza Włodarczyków, Grzegorza Ratajskiego oraz Zbigniewa Webera.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.
Polski kościół XXI wieku – jaka powinna być współczesna architektura sakralna Rozstrzygnięto konkurs na projekt kościoła rzymsko-katolickiego na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Wyróżnione prace mają stanowić głos w dyskusji na temat projektowania współczesnych świątyń. Publikujemy projekty konkursowe oraz apel środowiska architektów do władz administracji lokalnej i kościelnej.
Nowoczesna katedra w Kenii – jak to się robi w Afryce Kenijskie Kericho, słynące z największych na Czarnym Lądzie plantacji herbaty, doczekało się nowoczesnej świątyni dla 1500 wiernych. Projekt pierwszej w mieście katedry opracowało brytyjskie biuro John McAslan + Partners.
Sukces polskiego studenta. Filip Strzelecki laureatem nagrody Faith&Form dla architektury sakralnej Filip Strzelecki, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jest jednym z laureatów tegotocznej edycji nagrody IFRAA Faith&Form dla architektury sakralnej. Zwycięska praca to projekt kaplicy św. Wojciecha z założeniem krajobrazowym w Fiszewe koło Elbląga.