Architektura MuratorKrytykaEU Mies Award 2017 – nagroda specjalna

EU Mies Award 2017 – nagroda specjalna

Nagrodą dla młodego architekta wyróżniono biura MSA i V+ za błyskotliwe pokonanie ograniczeń wynikających z położenia i programu budynku mieszkalnego ulokowanego przy wjeździe do Brukseli

Navez
NAVEZ powstał przy wjeżdzie do Brukseli; Fot. Serge Brison/ Dzięki uprzejmości architektów

NAVEZ – budynek z 5 mieszkaniami socjalnymi Schaerbeek, przedmieścia Brukseli, Belgia

Autorzy: MSA / V+ – Jean-Marc Simon, Alain Simon, Benoit Moritz, Julien Deloffre, Thierry Decuypere

Konstrukcja: NEY & Partners Inwestor: miasto Schaerbeek

Projekt: od 2011

Realizacja: 2013-2015

Powierzchnia użytkowa: 800 m²

Koszt metra kwadratowego: 1950 euro

Koszt inwestycji: 1,8 mln euro

Uzasadnienie jury

Uznając, że budownictwo mieszkaniowe jest ważnym tematem w całej Europie, jury doceniło biura MSA i V+ za dobre zrozumienie i błyskotliwe pokonanie ograniczeń budowlanych i finansowych wynikających z programu i położenia budynku: pięć mieszkań zostało zbudowanych na niewielkiej narożnej działce przy skrzyżowaniu na północnym wjeździe do Brukseli. Jury zwróciło też uwagę na wysoką jakość i unikalny układ mieszkań, które oświetlone naturalnym światłem ze wszystkich stron, uzupełnione są o przestrzenie zewnętrzne i oferują niesamowite widoki. Budynek zapewnia dynamiczne doświadczenia przestrzenne zarówno wewnątrz mieszkań, jak i w przestrzeniach wspólnych. Docenione zostały również wysiłek i skrupulatność architektów dotyczące integracji obiektu z otoczeniem, aby zgodnie z życzeniem klienta uczynić z architektury domu dominantę przestrzenną znaczącą ważny punkt na mapie miasta.

Opis autorski

Budynek spełnia podwójną ambicję lokalnych władz: wieńczy projekt miejskiej rewitalizacji, stajac się dominantą przy wjeździe do miasta, oraz zapewnia wzorcowe mieszkania socjalne dużym rodzinom (w tej chwili mieszkają tam rodziny liczące od 3 do 6 osób – przyp. red.). Dom zamyka trójkątny kwartał ulic, a na jego gładkiej ceglanej fasadzie grają odbicia zmieniającego się nieba. Architektura komponuje się z okolicznymi domami w stylu art déco i wytrzymuje zestawienie z przeskalowaną infrastrukturą drogową i kolejową. Dla dobrego wykorzystania małej, nieregularnej i hałaśliwej działki z dominującym północnym frontem kluczowe są niekonwencjonalne pomysły architektoniczne. Długie mieszkania owijają się spiralnie na półpoziomach wokół otwartego na południe dziedzińca i klatki schodowej, co daje widoki na wszystkie strony. Wewnętrzna przestrzeń zapleciona jest niczym koronka. Ponad poziomem parteru zaplanowano mieszkania na półpoziomach, a wyżej dwu- i trzypoziomowe, zapewniając wszystkim lokalom światło z czterech kierunków i imponujące widoki. Jako że budynek jest częścią większego przedsięwzięcia wiązano z nim duże nadzieje. Dogłębny proces partycypacyjny umożliwił wyjaśnienie, rozwinięcie i wprowadzenie poprawek dotyczących architektury i urbanistyki, ograniczając częste w Brukseli konflikty. Pozwolił równocześnie na obejście sztywnych przepisów budowlanych. Ponieważ mieszkają tu osoby gorzej sytuowane, a budownictwa socjalnego nie należy traktować inaczej niż prestiżowych przedsięwzięć, projekt opracowano tak, by zapewniał trwałą bazę mieszkaniową. Konstrukcja jest wytrzymała, można spać mocno, a w ściany wbijać gwoździe. Przy dobrej izolacji termicznej, dźwiękoszczelności, potrójnym szkleniu okien, wentylacji z odzyskiem ciepła i panelach słonecznych do dogrzewania wody, powstał budynek pasywny (<15 kwh/m2). Zapewnia on mieszkańcom wygodę i niskie zużycie energii. Koszty utrzymania obiektu maksymalnie ograniczono. Nie ma tu klimatyzacji i wind, jest za to odpowiednio kontrolowane nasłonecznienie w niemal wszystkich pomieszczeniach. Opracowano specjalne detale, a robotników szkolono na placu budowy, jak łączyć delikatne białe cegły dla uzyskania wyrazistej, jednolitej faktury grającej ze światłem i będącej hołdem dla pobliskich fasad w stylu art déco.

Ogłoszenie finalistów EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu! To właśnie w Polsce przedstawiciele Komisji Europejskiej, OW SARP i Fundacji Miesa van der Rohe przedstawią obiekty zakwalifikowane do finału Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies van Der Rohe Award. Ogłoszenie listy finalistów odbędzie się 16 lutego o godz. 10.00 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.
Ewa P. Porębska: o czym opowiada europejska architektura? Spotkanie on-line Najnowsza wystawa w warszawskim pawilonie Zodiak można poświęcona jest polskim nominacjom do tegoroczne edycji konkurs EU Mies van der Rohe Award. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wykładów i dyskusji. Już 9 lutego spotkanie z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, która w 2013 roku jako pierwszy przedstawiciel Polski znalazła się w jury nagrody.
EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.