Architektura MuratorKrytykaeVolo_02: Skyscrapers of the Future

eVolo_02: Skyscrapers of the Future

Przeglądając drugi tom publikacji wydanej przez organizację eVolo, można by odnieść wrażenie, iż tradycyjne kubiczne formy wieżowców, zgodne z modernistyczną estetyką, powinny odejść w przeszłość. Dominować mają wiszące miasta wzorowane na projektach włoskich futurystów, japońskich metabolistów i angielskiego Archigramu – recenzja Daniela Załuskiego.

eVolo_02: Skyscrapers of the future, eVolo 2010
eVolo_02: Skyscrapers of the future, eVolo 2010

W wydanym przez organizację eVolo drugim tomie publikacji Skyscrapers of the Future znalazło się m.in. 30 prac przysłanych na światowy konkurs architektoniczny na najbardziej awangardowe idee dla wertykalnej intensywności – 09 Skyscraper Competition. Oprócz tego przeglądu, w jednym z zawartych w książce artykułów, który nosi tytuł Making the Future Real, Javier Quintana zestawia zaskakująco podobne wizje wieżowców z początku XX wieku z tymi powstałymi w końcu stulecia.

City of the Future z 1928 roku (proj. Arne Hosek) porównuje z Petronas Towers w Kuala Lampur z 1997 roku (proj. Cesar Pelli), wieżowiec na Weszence z 1925 roku (Sergiej Łopatin) z Sears Tower w Chicago z 1974 roku (SOM), a Hell City z 1925 roku (Piero Portaluppi) z propozycją dla Ground Zero w Nowym Jorku z 2002 roku (Meier, Eisenman, Gwathmey i Holl). Przeglądając wydawnictwo, można by odnieść wrażenie, iż tradycyjne kubiczne formy wieżowców, zgodne z modernistyczną estetyką, powinny odejść w przeszłość.

Dominować mają wiszące miasta wzorowane na projektach włoskich futurystów, japońskich metabolistów i angielskiego Archigramu, o kształtach organicznych, porośnięte pionową roślinnością, do złudzenia przypominające architekturę arborealną Magdaleny Abakanowicz (zwycięski projekt Vertical Green w konkursie z 1991 roku na przedłużenie wielkiej osi paryskiej). Czy jednak wysoka sprawność energetyczna, techniczna i funkcjonalna wertykalnych struktur będzie w stanie zastąpić komfort życia w tradycyjnym, horyzontalnym mieście?

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.