Architektura MuratorKrytykaExpo w Dubaju: opowieści z 1001 nocy

Expo w Dubaju: opowieści z 1001 nocy

Światowe wystawy od dawna nie służą już tylko prezentacji osiągnięć naukowych i możliwości technicznych poszczególnych krajów. Są raczej okazją do wypromowania subiektywnych opowieści o własnej kulturze, historii i gospodarce. Publikujemy krótki przewodnik po najciekawszych pawilonach na Expo w Dubaju, które można oglądać jeszcze do końca marca.

Expo w Dubaju: opowieści z 1001 nocy
Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, proj. Santiago Calatrava; fot. Dany Eid/Expo 2020 Dubai

Pierwszego października, gdy opinia publiczna w Polsce zajęta była kolejną odsłoną kryzysu migracyjnego i przyjętą przez rząd decyzją o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, w dalekim Dubaju otwierano światową wystawę Expo. Centralnym punktem naszej prezentacji był tzw. Polski Stół, symbolizujący narodową gościnność i otwartość. Rozdźwięk między rzeczywistością a prezentowanym wizerunkiem poszczególnych państw kreowanym w oparciu o stereotypy i resentymenty nie jest oczywiście tylko domeną Polski. To jedna z najbardziej charakterystycznych cech współczesnego Expo. Oto w pawilonie Rosji możemy dowiedzieć się, że za większością odkryć i wynalazków stoją rosyjscy naukowcy, a kreatywność obywateli federacji wciąż inspiruje ludzi na całym świecie. W podobnie imperialnym stylu wypowiadają się twórcy wystawy w pawilonie francuskim, przypominając spuściznę encyklopedystów i dokonania Francji w podboju kosmosu. Chiny widzą siebie jako lidera innowacji, z szacunkiem odnoszącego się do swojej wielowiekowej historii, a Holandia jako najbardziej ekologiczne państwo na świecie z jedyną słuszną drogą rozwoju.

Z kolei gospodarze, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, prezentują się pod hasłem Kraina działających marzycieli (The Land of Dreamers Who Do), pomijając fakt, że marzenia realizowane są tam często w oparciu o niemal niewolniczą pracę robotników kontraktowych. Miesiąc przed otwarciem Expo Parlament Europejski przyjął zresztą rezolucję wzywającą państwa członkowskie do nieuczestniczenia w wystawie, a międzynarodowe korporacje do wycofania wsparcia finansowego ze względu na nieprzestrzeganie w Emiratach praw człowieka. W dokumencie zwracano uwagę m.in. na dyskryminację kobiet oraz prześladowania osób wypowiadających się negatywnie na temat polityki kraju. Przypomniano też, że w ramach przygotowań do Expo firmy budowlane zmuszają pracowników do podpisywania nieprzetłumaczonych dokumentów, konfiskują ich paszporty i narażają na ekstremalne warunki pracy. Rezolucja przeszła niemal bez echa i żadne z państw wspólnoty nie zrezygnowało z udziału w imprezie. Trudno jednak się dziwić. Większość pawilonów już stała, miliardy euro na promocję i przygotowanie programów towarzyszących prezentacjom zostały wydane. Tylko koszty poniesione w związku z obecnością Polski na Expo szacowane są na ponad 21 mln euro, ale na przykład Niemcy wydadzą łącznie aż 50 mln euro.

Tagi:
Jak mógł wyglądać pawilon Polski na EXPO 2025 w Osace: koncepcje konkursowe Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądał pawilon Polski na EXPO 2025 w Osace ani kto go ostatecznie zaprojektuje. Tymczasem prezentujemy wybrane koncepcje nadesłane na ubiegłoroczny konkurs zorganizowany przez SARP i Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Bal architektek na Expo w Dubaju Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.
Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
O pawilonie Polski na Expo w Dubaju Aleksander Asanowicz Pawilon Polski według projektu WXCA niesie w sobie głębokie intelektualne przesłanie. Nie jest formą samą dla siebie, służącą wyłącznie epatowaniu widza. Za pomocą prostych środków osiąga zamierzone cele i na tym polega jego mistrzostwo – pisze Aleksander Asanowicz.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju Biuro GRAFT opracowało koncepcję pawilonu narodowego Niemiec na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. To stalowa konstrukcja, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom.